آینده بازار نفت ایران با احیای برجام

به گزارش پری بلاگ، هم زمان با آغاز مذاکرات غیرمستقیم با آمریکا برای بازگشت به برجام پیش بینی می شود که بازگشت نفت ایران به بازار، باعث شوکه شدن بازار نشود و آن طور که کارشناسان اعلام کردند قطعاً به تدریج ایران جایگاه خود را در بازار نفت به دست می آورد و می تواند میزان تولید و صادرات خود را افزایش دهد.

آینده بازار نفت ایران با احیای برجام

به گزارش اویل پرایس، تحلیلگران گلدمن ساکس در یادداشتی اعلام کردند به نظر می رسد اکنون که اوپک پلاس در حال مدیریت خروج از توافق کاهش تولید است، نگرانی های عرضه به سوی بازگشت احتمالی ایران به برجام تغییر جهت پیدا خواهد کرد. آمریکا درباره توافق هسته ای ایران با دیپلمات های اروپا، روسیه و چین در وین وارد مذاکرات غیرمستقیم شده است.

در حال حاضر تحریم هایی که در زمان دولت ترامپ علیه صادرات نفت ایران وضع شد، باعث شده است بسیاری از خریداران در سراسر جهان به دلیل واهمه از مجازات آمریکا، قادر به خرید نفت ایران نباشند. بااین حال جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا تمایل خود را برای بازگشت به توافق هسته ای اعلام کرده است مشروط بر اینکه ایران به طور کامل به تعهدات برجامی خود برشود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه اظهار کرد: انتظار نداریم پیشرفت اولیه یا فوری داشته باشیم زیرا انتظار داریم این مذاکرات سخت باشد اما بر این باوریم که مذاکرات با شرکایمان و مذاکرات شرکایمان با ایران گام مثبتی به جلو خواهد بود.

گلدمن ساکس پیش بینی کرد رسیدن به توافقی که به برچیده شدن کامل تحریم ها علیه ایران منجر شود، ماه ها زمان خواهد برد. گروه اوپک پلاس طی این مدت رویدادها را زیر نظر خواهد داشت و اگر لازم باشد سیاست ها را تغییر خواهد داد تا فضا را برای بازگشت نفت ایران به بازار فراهم کند.

گلدمن ساکس همچنان به نفت خوش بین است و انتظار دارد علاوه بر دو میلیون بشکه در روز تولیدی که قرار است عربستان سعودی و متحدانش در فاصله ماه مه تا ژوئیه احیا کنند، تقاضای قوی، افزایش تولید اوپک پلاس به میزان دو میلیون بشکه در روز دیگر در سه ماهه سوم را ایجاب کند.

آینده روشن در انتظار نفت ایران

در این راستا محمد خطیبی کننده سابق ایران در اوپک به ایسنا گفت: ایران مشتریان سنتی خود را دارد و اگر تحریم ها برداشته شود ممکن است که در کوتاه مدت نتواند به روال سابق بازشود اما بازگشت ایران به بازار نفت و وقوع یک تحول امری شدنی است.

وی با بیان اینکه مشتریان سنتی ایران منتظر رفع تحریم ها هستند تا مراودات نفتی خود را با ما از سر بگیرند، اظهار کرد: اگر تحریم ها برداشته شود ایران به تدریج می تواند به بازار نفت بازشود و مشتریان خود را داشته باشد.

کننده سابق ایران در اوپک با تأکید بر اینکه میزان فروش نفت ایران بستگی زیادی به میزان تقاضا دارد، شرح داد: اگر تقاضا خوب باشد، بازگشت ایران به بازار زمان زیادی نخواهد برد اما اگر تقاضا ضعیف باشد، حتی برای کشورهایی که تحریم نیستند نیز مشکلاتی را برای فروش نفت ایجاد می کند.

خطیبی با اشاره به تصمیم اوپک پلاس برای افزایش تولید و سرنوشت ایران در این شرایط برای بازگشت به بازار، گفت: پیش بینی می شود که تا حدود سه ماه آینده حدود دو میلیون بشکه نفت به تولید اوپک پلاس اضافه شود، طبیعتاً این مسئله بازار را با اشباع روبرو خواهد کرد اما ایران شرکای خود را دارد و مشتریان سنتی ما منتظر خرید نفت هستند.

وی ادامه داد: کشورهایی وجود دارند که تمایل دارند با ایران مراوده تجاری داشته باشند اما به دلیل تحریم ها نمی توانند اما اگر تحریم ها برداشته شود و آن ها از ما نفت بخرند انتظار دارند که ما نیز از آن ها کالاهایی را خریداری کنیم که این مسئله یک بالانس تجاری را ایجاد می کند.

به گفته کننده سابق ایران در اوپک طبیعتاً اگر تحریم ها برداشته شود ایران می تواند ارتباطات تجاری خود را سریع تر گسترش دهد و کشورها می توانند بدون نگرانی از جریمه با ما دادوستد داشته باشند و این موجب می شود که یک بالانس تجاری به وجود آید و درمجموع ایران می تواند مشتریان سنتی خود را حفظ کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 585

به "آینده بازار نفت ایران با احیای برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده بازار نفت ایران با احیای برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید