اعتراض چین به درخواست آمریکا برای فعال شدن مکانیسم ماشه

به گزارش پری بلاگ، ایسنا نوشت: سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که آمریکایی حقی برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران ندارد چراکه خود این کشور در ابتدا قول هایش را شکسته بود.

اعتراض چین به درخواست آمریکا برای فعال شدن مکانیسم ماشه

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به نقل از آر تی، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین روز آدینه گفت که آمریکا حقی برای استفاده از مکانیسم بازگشت تحریم نداشته ؛چراکه این کشور دو سال پیش از برجام خارج شده است.

وی در این خصوص گفت: طرفین برجام و اکثریت غالب اعضای شورای امنیت سازمان ملل اعتقاد دارند که تقاضای آمریکا اساس قانونی نداشته و مکانیسم بازگشت تحریم ها نباید فعال گردد.

لیجیان با اشاره به اینکه آمریکا قول های خود را شکسته است گفت که عدم حمایت طرفین برجام از آمریکا در فعال سازی مکانیسم ماشه سند عدم محبوبیت واشنگتن است.

سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد: این نشان می دهد که موضع یکجانبه آمریکا با اجماع کلی جامعه بین المللی مغایر است. کوشش آمریکا برای تضعیف برجام به نتیجه نخواهد رسید.

به گزارش ایسنا، ایالات متحده آمریکا ضمن متهم کردن ایران به عدم پایبندی به توافق هسته ای، رسما شورای امنیت سازمان ملل را از خواست خود برای فعال کردن مکانیسم ماشه مطلع کرد.

تا به امروز این پیشنهاد آمریکا با مخالفت تمام قد کشورهای مختلف روبرو شده است؛ آنها اعلام نموده اند که آمریکا که خود ناقض برجام است نمی تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند.

در صورت فعال سازی مکانیسم ماشه، شورای امنیت یک ماه فرصت دارد قطعنامه ای را برای تمدید تحریم های هسته ای علیه ایران تصویب کند؛ در غیر این صورت، تحریم ها خود به خود بازخواهد گشت.

هفته گذشته کوشش آمریکا برای تصویب قطعنامه ای مبنی بر تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران با شکست روبرو شد.

این اولین بار بود که آمریکا پیشنهادی را در شورای امنیت مطرح و تنها یک کشور (جمهوری دومینیکن) از آن حمایت کرد. کارشناسان سیاست خارجی این اتفاق را شکستی بی سابقه و خفت بار برای آمریکا و آن را نشان از فروپاشی اقتدار پوشالی آمریکا دانستند.

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 177

به "اعتراض چین به درخواست آمریکا برای فعال شدن مکانیسم ماشه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض چین به درخواست آمریکا برای فعال شدن مکانیسم ماشه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید