ایران فراوری نفت اوپک را بالا برد

به گزارش پری بلاگ، نظرسنجی رویترز نشان داد فراوری نفت اوپک در آوریل تحت تاثیر عرضه بالاتر از سوی ایران که محدودیت عرضه داوطلبانه سایر اعضای این گروه را جبران کرد، افزایش یافت.

ایران فراوری نفت اوپک را بالا برد

به گزارش خبرنگاران، یافته های نظرسنجی رویترز نشان داد فراوری نفت اوپک که متشکل از 13 کشور عضو است، در آوریل به 25.17 میلیون بشکه در روز رسید که 100 هزار بشکه در روز در مقایسه با مارس افزایش داشت. فراوری نفت اوپک از ژوئن سال 2020 هر ماه به استثنای فوریه افزایش داشته است.

صادرات نفت ایران همزمان با مذاکرات تهران با قدرتهای جهانی برای احیای توافق برجام 2015 که به صادرات بیشتر نفت ایران به بازار جهانی منتهی می گردد، افزایش پیدا نموده است. دولت جو بایدن، رییس جمهور دموکرات آمریکا که در ژانویه قدرت را به دست گرفت، وعده داده است به این توافق برگردد.

اوپک و متحدانش که در قالب گروه اوپک پلاس همکاری می نمایند تا به امروز نسبت به فراوری ایران نگرانی نشان نداده و قصد دارند فراوریشان را از ماه مه افزایش دهند.

دانیل گربر، مدیرعامل شرکت پترولجستیک در آوریل به رویترز گفته بود سطح بالای صادرات نفت که از سوی ایران مشاهده شده است، همچنان ادامه دارد.

اوپک پلاس با امید برای احیای تقاضا، هفته گذشته برنامه تسهیل محدودیت عرضه از ماه مه را تایید کرد. عربستان سعودی هم از ماه مه کاهش فراوری یکجانبه ای را که در فوریه، مارس و آوریل انجام داده بود به مرور احیا خواهد نمود.

کاهش فراوری داوطلبانه عربستان سعودی به معنای آن است که اوپک در آوریل بسیار پایینتر از سقف معین شده تحت توافق محدودیت عرضه اوپک پلاس، نفت فراوری نموده است. نرخ پایبندی به این توافق در آوریل 123 درصد در مقایسه با 124 درصد در مارس بود.

ایران به همراه ونزوئلا و لیبی از شرکت در کاهش فراوری معاف شده اند و به این ترتیب تغییر فراوری آنها بر نرخ پایبندی تاثیری ندارد. طبق ارزیابی منابع مختلف، ایران از سه ماهه چهارم سال گذشته با وجود تحریمهای آمریکا، صادرات نفتش را افزایش داده است.

در نظرسنجی رویترز، فراوری نفت ایران در آوریل 2.5 میلیون بشکه در روز برآورد شد که 200 هزار بشکه در روز نسبت به مارس افزایش داشت و بزرگترین افزایش فراوری ماهانه در میان اعضای اوپک بود.

افزایش اندکی هم در فراوری الجزایر، نیجریه و آنگولا وجود داشت. عربستان سعودی فراوریش را ثابت نگه داشت و برای سومین ماه به وعده خود برای کاهش بیشتر فراوری عمل کرد. فراوری امارات متحده عربی و کویت هم ثابت بود. لیبی و ونزوئلا کاهش فراوری قابل توجهی داشتند.

نظرسنجی رویترز با هدف رصد عرضه نفت به بازار انجام می گردد و بر مبنای آمار کشتیرانی فراهم شده از سوی منابع خارجی، آمار رفینیتیو آیکان، اطلاعات شرکتهای رصد نفتکشها مانند پترولجستیک و کپلر و اطلاعات فراهم شده از سوی منابع داخلی شرکتها، اوپک و شرکتهای مشاوره انرژی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 617

به "ایران فراوری نفت اوپک را بالا برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران فراوری نفت اوپک را بالا برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید