عرضه سامانه ای برای شناسایی اخبار جعلی ، تصویربرداری از عروق حین عمل جراحی میسر شد

به گزارش پری بلاگ، در اولین برنامه متخصصان خارج از کشور که از سوی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار گردید، 5 محصول از سوی محققان ایرانی مقیم خارج برای سرمایه گذاران ارائه شد.

عرضه سامانه ای برای شناسایی اخبار جعلی ، تصویربرداری از عروق حین عمل جراحی میسر شد

به گزارش خبرنگاران، در اولین رویداد مجازی برنامه متخصصان خارج از کشور که امروز به همت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار گردید، 5 فناور و محقق ایرانی مقیم خارج از طرح های خود در برابر سرمایه گذاران دفاع کردند که به این شرح است:

هوشمندسازی مصرف انرژی با پریزهای قدیمی

دکتر علیرضا مزینانی، دانش آموخته دوره دکتری دانشگاه هوافضای پکن و مجری طرح مبدل فوق هوشمند پریز برق مبتنی بر یادگیری ماشین تحت رایانش ابری گفت: نسخه اولیه این محصول با همکاری پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف فراوری شده است و طراحی و ساخت نمونه توسعه یافته این محصول را در دستور کار داریم.

مزینانی با بیان اینکه نسخه اول این محصول مبتنی بر وای فای است، ادامه داد: نسخه دوم آن مبتنی بر فناوری GSM و احتیاجمند سیم کارت است.

وی با بیان اینکه این مبدل ابزاری میان دستگاه های برقی و پریز برق است، اظهار کرد: این سامانه قادر است کلیه اطلاعات و داده های برق مانند میزان ولتاژ، جریان و پاور را اندازه گیری و ذخیره سازی کند.

مجری طرح، کاهش و بهینه سازی مصرف انرژی را از مزیت های این مبدل نام برد و یادآور شد: با استفاده از نسخه اول این محصول 5 تا 10 درصد و با استفاده از نسخه دوم 10 تا 15 درصد در مصرف برق صرفه جویی خواهد شد.

این محقق، ایمنی، نظارت و کمک به افراد معلول و سالمند در بهینه سازی مصرف برق، امکان ایجاد بانک داده برای راه اندازی شهر هوشمند را از مزایای این محصول دانست و یادآور شد: برای کاربردی شدن این مبدل احتیاجی به تعویض پریزها نیست، بلکه کافی است با استفاده از دوشاخه هوشمند و وارد کردن آن در پریزهای قدیمی اقدام به بهینه سازی مصرف انرژی در خانه کرد.

دستگاهی برای تصویربرداری حین عمل جراحی

دکتر سارا پهلوان، مجری طرح با بیان اینکه این پروژه با عنوان دستگاه تصویربرداری فلوئورسنت حین عمل جراحی اجرایی شده است، در این باره شرح داد: بیشتر سکته های قلبی بر اثر گرفتگی عروق تغذیه نماینده قلبی رخ می دهد و این دستگاه امکان آشکارسازی عروق را فراهم می نماید.

وی ادامه داد: تا چندی پیش در عمل های جراحی مانند پیوند عضو، بای پس و برداشتن تومورها، جراحان امکان مشاهده در لحظه عروق خونی و جریان درون آنها را همزمان با انجام عمل جراحی نداشتند و بیشتر بر اساس تجربه اقدام به انجام چنین اعمال جراحی می کردند.

پهلوان اظهار کرد: در این راستا احتیاج به دستگاهی است که جراح در حین عمل جراحی پیوند عروق، جریان خون را در این عروق به صورت کیفی و کمی آنالیز کند تا خطای پیوند کاهش یابد که تا به امروز 3 فناوری سی تی اسکن، امواج فراصوت و سونوگرافی و تصویربرداری فلوئورسنت وارد اتاق های جراحی شدند که استفاده از سی تی اسکن، اثرات جانبی به دلیل استفاده از پرتوهای یون ساز بر روی بافت ها دارد.

مجری طرح، با بیان اینکه امواج فراصوت و سونوگرافی، تصویر با کیفیتی از عروق به جراح ارائه نمی دهد، خاطر نشان کرد: روش فلوئورسنت یک فناوری جدید و پیشرفته ای است که می تواند تصاویر با وضوح بالا و داده های کمی و کیفی در حین عمل جراحی به پزشک ارائه دهد و به دلیل کاربرد لنز در آن استفاده از این روش کم هزینه است.

پهلوان، با تاکید بر اینکه دستگاه تصویربرداری فلوئورسنت حین عمل جراحی ساخته شده ارزیابی دقیقی به جراح در زمان پیوند عروق می دهد، اضافه نمود: این دستگاه خطای انسانی در پیوند اعضا و برداشتن تومورها را کاهش می دهد.

به گفته وی، در حال حاضر نمونه اولیه این دستگاه ساخته شده و بهینه سازی و توسعه نمونه بالینی این دستگاه با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران و پژوهشگاه رویان در دستور کار قرار گرفته است.

وی استفاده از پلاریزور برای بهبود کیفیت تصاویر، مقرون به صرفه بودن، کاربرد آسان به دلیل بومی سازی شدن این دستگاه، استفاده از منبع نوری ارزان قیمت و ایمن را از مزایای رقابتی این دستگاه نام برد.

ارائه سامانه ای برای بازار رمزارزها

مطهر جعفریان و علی ابراهیمی از محققان سامانه سبد پیروز به ارائه فناوری بر اساس هوش مصنوعی برای سرمایه گذاری بر روی رمز ارزها شدند.

جعفریان، اساس این سامانه را هوش مصنوعی با موضوع الگوریتم ها دانست و یادآور شد: با توجه به حجم دیتاها در دنیای امروز، استفاده از الگوریتم ها می تواند ما را در این زمینه کمک کند؛ چرا که الگوریتم ها قادر هستند در مقیاس عظیم، کارها را با دقت بالا اجرایی نمایند.

معرفی محصولی برای شناسایی اخبار جعلی

مسعود قیومی، مجری طرح و عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: حوزه فعالیت ما فراوری نرم افزار، هوش مصنوعی، پردازش زبان متن، پردازش داده و اینترنت اشیاء است و بر اساس این فناوری سامانه های مختلفی عرضه کردیم که سامانه تشخیص اخبار جعلی یکی از این محصولات است.

وی سامانه رصد و تحلیل رسانه های اجتماعی، سامانه تحلیل شخصیتی مبتنی بر متن، سامانه هوشمند آموزش و سامانه کمک رسان نگارش متن ویژه معلولان را از دیگر محصولات این شرکت بیان کرد.

قیومی با اشاره به طراحی و ساخت سامانه تشخیص اخبار جعلی، شرح داد: اخبار جعلی مطالبی هستند که از ساختار و محتوای اخبار رسانه ها تقلید می نمایند، ولی از لحاظ فرآیند انتشار و اهداف، با اخبار رسمی تفاوت دارند و اخبار دروغ نیز اطلاعاتی است که از روی عمد و با هدف فریب مردم منتشر شده اند.

مجری طرح یادآور شد: سامانه تشخیص اخبار جعلی یک سامانه تحت وب است که قابلیت تشخیص اخبار جعلی فارسی و انگلیسی را دارد.

راهکاری برای ارتقای امنیت شبکه در سازمان ها

دکتر علیرضا شاملی، مجری طرح ارتقای امنیت شبکه در سازمان ها در این باره گفت: ما با آنالیز سازمان ها دریافتیم که آنها در مدیریت امنیت خود دچار مشکلاتی هستند که چالش مختص ایران نیست، بلکه بسکمک از کشورها با آن روبرو هستند.

وی دلیل این امر را عدم طراحی ابزارهای مناسب دانست و گفت: ما با پیاده سازی نرم افزاری توانستیم ابزاری برای ارتقای امنیت در سازمان ها ارائه دهیم.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 672

به "عرضه سامانه ای برای شناسایی اخبار جعلی ، تصویربرداری از عروق حین عمل جراحی میسر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه سامانه ای برای شناسایی اخبار جعلی ، تصویربرداری از عروق حین عمل جراحی میسر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید