زمانی که بحث هوشمندسازی مدارس مطرح شد، با انواع مقاومت ها روبرو بودیم

به گزارش پری بلاگ، تهران (پانا) - مدیر یکی از مدارس ابتدایی تهران یکی از مهم ترین دستاوردهای دوره کرونا برای نظام آموزشی را هوشمندسازی آموزش ها و بهره گیری از ابزارهای عصر دیجیتال در تسریع و تسهیل یادگیری نام کرد.

زمانی که بحث هوشمندسازی مدارس مطرح شد، با انواع مقاومت ها روبرو بودیم

این روزها که در آستانه پایان سال تحصیلی و رسیدن به دومین خردادماه کرونایی هستیم فرصت مناسبی است که با نگاهی به گذشته و سنجش و جمع بندی دستاوردها و آسیب های این دوره تلاش کنیم به بازمهندسی دیگری را در برنامه های نظام تعلیم و تربیت کشورمان برسیم. در میان اقشاری که مستقیما تحت تاثیر رویدادهای زیست بوم کرونا قرار گرفته اند، مدیران مدارس شاید بیش از دیگران متحمل فشارهای ناشی از این دوره شدند. جهادگران بی ادعایی که برخلاف دانش آموزان و معلمان هرروز در مدرسه محل خدمت خود حاضر شدند تا شریان حیاتی آموزش را جاری و ساری نگاه دارند تا احدی از دانش آموزان این مرز و بوم از نعمت تحصیل محروم نشود.

احمد رحمانی مدیر مدرسه ابتدایی پسرانه شهید جلالوند در منطقه 15 آموزش و پرورش شهر تهران در گفت وگو با پانا با موضوع تحولات آموزشی در زیست بوم کرونا به موضوع کاربرد اینترنت و امکانات موجود بر بستر وب برای نیل به اهداف آموزشی در نظام تعلیم و تربیت کشور به نام یکی از دستاوردهای این زیست بوم اظهار کرد: این روزها مسائلی گریبانگیر همه کشورهای دنیا شده و ما هم درگیر مسائلی هستیم که باعث شده به فرزندانمان لطمه های آموزشی چشم گیری بخورد؛ اما برای هر مسئله ای راهکاری هم وجود دارد و در شرایط فعلی که تعطیلی آموزش های حضوری ادامه دارد، مهم ترین و اثربخش ترین بستر جایگزین آموزش های حضوری چیزی جز فضای مجازی نیست.

وی ادامه داد: ای کاش در گذشته نه چندان دور که بحث هوشمندسازی مدارس و آموزشگاه ها و دانشگاه ها مطرح شده بود، این موضوع مورد توجه بیشتر مسئولین قرار می گرفت و زیرساخت های آموزش آنلاین فراهم می شد؛ چون خودم مسئول آی تی منطقه 15 بودم، کم و بیش با این مسائل سر و کار داشتم. مشکل اینجاست که در آن روزها وقتی بحث استفاده از دنیای مجازی و گوشی های همراه برای آموزش دانش آموزان مطرح می شد با مقاومت های زیادی روبرو بودیم. استدلال مخالفان در آن زمان هم این بود که استفاده از گوشی باعث انحراف دانش آموزان می شود. حتی مسئولین هم با این حرف موافق بودند و شاهد ابلاغ بخشنامه هایی هم در زمینه عدم تشکیل کانال های مجازی برای آموزش دانش آموزان بودیم.

مدیر آموزشگاه ابتدایی پسرانه شهید جلالوند در ادامه با پرداختن به ضرورت های دوره حاضر اظهار کرد: امروز باتوجه به شرایط کنونی این درک به وجود آمد که گوشی همراه و یا تبلت و ابزارهایی از این دست که متعلق به عصر دیجیتال هستند، می تواند در آموزش فرزندان مان بسیار موثر واقع شود. استفاده هایی که ما در این ایام از ابزارهای چند رسانه ای به عمل آورده ایم باعث آسان شدن آموزش ها شده همچنین بهره گیری از فیلم ها و آرشیوهای مناسب آموزشی باعث سرعت گرفتن یادگیری در دانش آموزان شده است.

دانش آموزانمان توانسته اند یادگیری را با سرعت بالاتری تجربه کنند

وی ادامه داد: امروز دانش آموزانمان توانسته اند یادگیری را با سرعت بالاتری در قیاس با دوره حضور صرف در کلاس تجربه کنند و این به معنای آن است که دو شعار اصلی مدارس هوشمند یعنی تسریع و تسهیل در آموزش و یادگیری تحقق یافته است. همچنین بروزرسانی آموزش ها و استفاده از دنیای مجازی باعث شده دانش آموزان ما به پژوهش روی آورند تا جایی که امروز دانش آموزان ابتدایی می توانند تولید محتوا داشته باشند.

وی درباره افزایش تولید محتوای آموزشی در زیست بوم کرونا گفت: نکته مثبت دیگر این است که در جهت این تولید محتوا سطح سواد اولیا افزایش یافته و آنها به کمک دانش آموزان شتافتند. همچنین همکاران آموزشی به تولید محتوا روی آوردند و با آموزش هایی که مدارس برای آنها فراهم کرده اند می توانند آموزش را زنده تر، واضح تر و زیباتر در اختیار دانش آموزان قرار دهند.

دوری دانش آموزان از مدرسه باعث کاهش یادگیری برخی از مهارت های زندگی در آنان شد

رحمانی در ادامه به برخی آسیب های ناشی از تعطیلی آموزش های حضوری در این ایام اشاره کرد و گفت: در کنار نکات مثبتی که بیماری کرونا برای آموزش داشته، قطعاً زیان های زیادی هم مدارس و امر تعلیم و تربیت را درگیر کرده است که از جمله آنها دوری دانش آموزان از مدرسه و محیط اصلی یادگیری بوده است. امسال متاسفانه دانش آموزان ما نتوانستند معلمان را از نزدیک ببینند و با آنها ارتباط مستقیم برقرار کنند و ما خدا را شاکریم که از طریق همین ابزارهای چند رسانه ای این ارتباط برقرار است.

وی اضافه کرد: دوری دانش آموزان از مدرسه باعث کاهش یادگیری برخی از مهارت های زندگی در آنان شد که این خود نیاز به بررسی و جبران دارد. در این زمان با عدم حضور دانش آموزان، مشکل مالی مدارس بیشتر شده، زیرا زمانی که دانش آموزان از راه دور آموزش می بینند دیگر در امور مالی و کمک به مدرسه مشارکت چندانی ندارد و این خود باعث می شود که دست مدارس برای فراهم کردن آموزش های بهتر و استفاده از تکنولوژی های جدیدتر بسته بماند.

وی اضافه کرد: مدارس برای کاهش زیان های ناشی از دوری دانش آموزان و پایین آمدن احتمالی تلاش آنها برای یادگیری، پیشنهادهایی برای اولیا مطرح می کند؛ از جمله استفاده از تلویزیون آموزشی یا از نرم افزارهای آموزشی از طرف مدارس پیشنهاد می شود.

این مدیر مدرسه در ادامه به برخی مسائل مدارس در بخش ارزشیابی تحصیلی دانش آموزان در شرایط کرونا اشاره کرد و گفت: یکی از مسائلی که در این دوران وجود دارد ارزشیابی دانش آموزان و یا همان امتحانات پایان هر دوره است. اگر ادارات آموزش و پرورش دست مدارس را در برگزاری امتحانات به صورت مجازی و تصویری باز بگذارند ارزشیابی به سطح واقعی ترین خود نزدیک می شود و معلم رضایت بیشتری از شرایط دانش آموزان خود خواهد داشت. به این ترتیب دغدغه مدیران مدارس برای بهتر شدن سطح آموزش کمتر خواهد شد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد مسائل مالی مدارس مرتفع شود تا دغدغه ای جز آموزش و بهتر کردن سطح آن برای مدیران وجود نداشته باشد و اضافه کرد: امیدوارم در دوران پساکرونا از این تجربه خوب، یعنی استفاده ازفضای مجازی و شبکه های آموزشی محروم نشویم و ادامه دهنده این راه باشیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 715

به "زمانی که بحث هوشمندسازی مدارس مطرح شد، با انواع مقاومت ها روبرو بودیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمانی که بحث هوشمندسازی مدارس مطرح شد، با انواع مقاومت ها روبرو بودیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید