سازمان برنامه و بودجه پشتیبان آموزش عالی است ، کارگروه مشورتی اصلاح بودجه در وزارت علوم تشکیل گردد

به گزارش پری بلاگ، رئیس امور آموزش عالی، تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه این سازمان با جدیت پیگیر درخواست های دانشگاه ها برای فراهم کردن شرایط اقتصادی دانشگاه ها به منظور از سرگیری آموزش حضوری است، گفت: سازمان برنامه و بودجه پشتیبان آموزش عالی است.

سازمان برنامه و بودجه پشتیبان آموزش عالی است ، کارگروه مشورتی اصلاح بودجه در وزارت علوم تشکیل گردد

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در نشست هم اندیشی رؤسای دانشگاه های تعیین کشور که یکی از دستورات جلسه، آنالیز شرایط بودجه دانشگاه ها و اندازه تخصیص اعتبارات بود؛ دکتر علی خطیبی، معاون اداری، اقتصادی و مدیریت منابع وزارت علوم، با اشاره به کاهش درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها و بعلاوه افزایش هزینه های جاری آنان، افزایش اعتبارات و تخصیص به موقع آن را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: ردیف بودجه پژوهشی دانشگاه ها طی سال های اخیر فرایند کاهشی داشته است و انتظار داریم نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در این راستا به آموزش عالی کشور نگاه ویژه داشته باشند تا رشد بودجه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی متناسب با تورم حاکم در کشور باشد.

وی با اشاره به رویکرد وزارت علوم در دوره مدیریت تازه مبنی بر حل مسائل و مسائل اقتصادی دانشگاه ها، به ضرورت بهره مندی از تجربیات رؤسای دانشگاه ها و توجه به اقتصاد نوین آموزش عالی و بعلاوه توانمندسازی دانشگاه ها در استقلال اقتصادی تاکید نمود.

دکتر خطیبی اضافه نمود: با کسری بودجه و کاهش اعتبارات، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، مسائل فراوانی در آماده سازی خوابگاه ها و سالن های غذاخوری و تجهیز یا تعمیر آزمایشگاه ها و کارگاه ها برای حضور دانشجویان دارند که البته امیدواریم در لایحه بودجه سال 1401 با توجه به احتیاجسنجی هایی که از سیستم آموزش عالی انجام شده، شاهد حل مسائل عدیده دانشگاه ها باشیم.

دکتر خدابخشی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: ساختار بودجه از لحاظ ضرورت افزایش درآمدهای پایدار و کاهش هزینه های جاری احتیاج به اصلاح دارد و برترین بستر آنالیز این اصلاح استفاده از محققان دانشگاهی است.

وی اضافه نمود: راهکارهای مختلفی برای افزایش درآمدهای پایدار مانند ایجاد پایه های اقتصادیاتی تازه وجود دارد ولی آنالیز ابعاد مختلف آن احتیاج به بحث و گفتگو کارشناسان و محققان دارد و برترین ظرفیت نخبگانی را در این زمینه وزارت علوم دارد.

دکتر حسن میرزا بزرگ رئیس امور آموزش عالی، تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه نیزبا بیان اینکه این سازمان با جدیت پیگیر درخواست های دانشگاه ها برای فراهم کردن شرایط اقتصادی دانشگاه ها برای از سرگیری آموزش حضوری است، گفت: سازمان برنامه و بودجه پشتیبان آموزش عالی است.

وی اضافه نمود: با پیگیری های وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه 360 میلیارد تومان از بودجه تجهیزات و عمرانی دانشگاه ها به مرحله پرداخت رسید و کوشش ها برای تخصیص اعتبار ریالی مابقی بودجه مصوب مجلس ادامه دارد.

میرزابزرگ با اشاره به افزایش هزینه های دانشگاه ها در بخش تغذیه دانشجویان گفت: برای پرداخت ماهیانه اعتبار تغذیه به دانشگاه ها بر اساس هزینه های موجود به توافق رسیدیم.

رئیس امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجه تاکید نمود از مسائل دانشگاه ها برای تأمین افزایش حقوق ناشی از همسان سازی حقوق اعضای هیأت علمی و افزایش حقوق کارکنان آگاه هستیم و با وزیر علوم برای حل این مسائل جلسات مستمر داریم.

وی گفت: با شناخت کافی و اطلاعات و آماری که از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی داشتیم، اعتبار مورد احتیاج آموزش عالی را تخمین و به دولت اعلام کردیم و با تصویب آن بسیاری از مسائل در سال آینده حل خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 دی 1400 بروزرسانی: 8 دی 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 899

به "سازمان برنامه و بودجه پشتیبان آموزش عالی است ، کارگروه مشورتی اصلاح بودجه در وزارت علوم تشکیل گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان برنامه و بودجه پشتیبان آموزش عالی است ، کارگروه مشورتی اصلاح بودجه در وزارت علوم تشکیل گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید