مجلس به دنبال تصویب طرح توسعه و فراوری پایدار فولاد

به گزارش پری بلاگ، به گزارش خبرنگاران، به دنبال نوسانات بازار فولاد که ریسک ساخت و ساز را افزایش داده نمایندگان مجلس طرح توسعه و فراوری پایدار فولاد را در دستور کار قرار داده اند که مطابق آن تمام زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه گردد؛ در این برنامه اطلاعات محصولات فولادی موجود در انبارها باید در سامانه جامع انبارها به ثبت برسد.

مجلس به دنبال تصویب طرح توسعه و فراوری پایدار فولاد

تعادل بازار فولاد طی یک سال گذشته به هم ریخته و از حدود 2 ماه قبل این بی نظمی تشدید شده است. سازندگان مدعی هستند که فراورینمایندگان فولاد با هدف افزایش قیمت، محصولات خود را دپو می نمایند. واسطه ها نیز در این بین از آب گل آلود ماهی می گیرند و قیمت ها را بالا می برند.

قیمت گذاری هایی هم که بعضاً از طرف دولت انجام می گردد آنطور که باید و شاید چاره ساز نبوده است. از طرف دیگر نرخ گذاری، صدای سهامداران فولاد در بورس را درمی آورد.

بر این اساس مجلس شورای اسلامی طرح توسعه و فراوری پایدار فولاد را در دستور کار قرار داده است.

حجت اله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره این طرح گفته است: این طرح با هدف حذف دلال بازی و رانت از فضای بازار فولاد تدوین شد و هجمه های ایجاد شده علیه آن نشان دهنده هدف گذاری درست مجلس و کمیسیون صنایع و معادن در مبارزه با رانت و فساد در این حوزه است.

نماینده مردم فسا در مجلس با بیان اینکه در طرح توسعه و فراوری پایدار فولاد مسائل موجود به خوبی احصا و راهکارها شناسایی شده است، اضافه نمود: حذف امضاهای طلایی با تشکیل کمیته رصد و پایش بازار فولاد یکی از ویژگی های مثبت این طرح است زیرا با این کمیته مسئولیت های توزیع شده و تمام اختیارات از حوزه یک دستگاه اجرایی خارج و در اختیار چند دستگاه قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه با طرح ساماندهی بازار فولاد تمام زنجیره فولاد قابل رصد است، افزود: ما به دنبال ساماندهی بازار فولاد و منطقی و واقعی کردن قیمت ها هستیم.

فیروزی ادامه داد: صنعتگران و افرادی که به دنبال سالم سازی و ساماندهی بازار فولاد هستند از طرح کمیسیون صنایع استقبال کردند چرا که این طرح حدود 4 ماه در کمیسیون صنایع و معادن با حضور فعالان حوزه فولاد، دستگاهای اجرایی و دولتی و کارشناسان این حوزه چکش کاری شده است.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه در طرح توسعه و فراوری پایدار فولاد باید تمام زنجیره فولاد در بورس عرضه می گردد، توضیح داد: هرچند کاستی هایی در بورس برای اجرای این طرح وجود دارد اما سازمان بورس برای برطرف این نواقص اعلام آمادگی نموده است؛ به طور مثال زیرساخت لازم برای عرضه بعضی محصولات مانند پروفیل در بورس وجود ندارد که براساس این طرح این زیرساخت ها باید تامین گردد.

فیروزی با بیان اینکه براساس طرح کمیسیون تمام محصولات زنجیره فولاد باید در سامانه جامع تجارت بارگذاری گردد، گفت: با این فرایند زنجیره فولاد به صورت مستمر قابل رصد است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: در طرح توسعه و فراوری پایدار فولاد آمده است که اطلاعات محصولات فولادی موجود در انبارها باید در سامانه جامع انبارها درج گردد، این امر موجب می گردد میزان محصولات موجود در داخل کشور معین گردد. طرح مذکور موجب تعادل قیمت ها می گردد.

وی توضیح داد: از آنجا که عرضه محصولات فولادی در بورس هفتگی است، اگر این محصولات به فروش نرود، امکان صادرات فراهم است در واقع مجلس با قاطعیت از صادرات محصولات فولادی پس از تامین احتیاج داخل حمایت می نماید زیرا فراوری داخل فولاد دو برابر احتیاج کشور است و می توان با صادرات، حلقه فراوری را تکمیل کرد.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 429

به "مجلس به دنبال تصویب طرح توسعه و فراوری پایدار فولاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس به دنبال تصویب طرح توسعه و فراوری پایدار فولاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید