مجوز بهره برداری از منابع آبی سمیرم و فریدونشهر صادر گردد

به گزارش پری بلاگ، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: لازم است هر چه زودتر وزارت نیرو مجوز برداشت آب از منابع آبی فریدونشهر و سمیرم را صادر کند.

مجوز بهره برداری از منابع آبی سمیرم و فریدونشهر صادر گردد

به گزارش از ، منصور شیشه فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه فرونشست زمین یکی از اصلی ترین آسیب های ناشی از برداشت بی رویه آب های زیرزمینی است، گفت: این پدیده هم با توجه به برداشت بی رویه آب طی چهار دهه گذشته در استان اصفهان هم مشاهده شده و خطر آن جدی است.

وی اضافه نمود: فرونشست در آبخوان های مستور و نیمه مستور که مواد آبرفتی آن تحکیم شده یا تحکیم نشده ایجاد می گردد.

مدیرکل مدیریت بجران استانداری اصفهان با بیان اینکه نشست زمین منجر به کج شدن لوله های تأسیسات زیر زمینی، خرابی چاه ها، آسیب به ساختمان ها و ایجاد شکاف هایی در زمین می گردد، ابراز داشت: توسعه کشاورزی سنتی و برداشت آب از هزاران حلقه چاه مجاز و غیرمجاز باعث شده که تا به امروز شاهد وقوع این پدیده در کشور باشیم.

وی با بیان اینکه برداشت بی رویه آب های زیرزمینی همزمان با خشکسالی منجر به تشدید پدیده فرونشست در اصفهان شده است، گفت: خروج آب از لایه های زیرزمینی آب منجر به خالی شدن لایه های آبرفتی از آب و در نتیجه نشست زمین شده است.

شیشه فروش با بیان اینکه در استان اصفهان پدیده فرونشست در دشت های مهیار شمالی، مهیار جنوبی، کاشان، فلاورجان، گلپایگان، برخوار، دامنه، اصفهان، داران و اردستان مشاهده شده است، توضیح داد: این پدیده در شهر اصفهان و شمال استان بیش از دیگر منطقه ها آسیب زا خواهد بود.

وی با بیان اینکه متولی پایش حجم آب های زیرزمینی در کشور وزارت نیرو و متولی سنجش نرخ فرونشست سازمان زمین شناسی است، ادامه داد: برای این امر تیم های مطالعاتی نقشه برداری سازمان زمین شناسی برای تعیین نرخ فرونشست در استان اصفهان مستقر شده اند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه دشت اصفهان با دارا بودن 31 شهر تحت تأثیر پدیده فرونشست قرار گرفته است، ابراز داشت: سنجش نرخ فرونشست در دست انجام است، اما هنوز مقدار دقیق آن تعیین نشده است.

وی افزود: بعضی نرخ فرونشست سالانه در اصفهان را پنج و بعضی 15 سانتی متر در سال اعلام می نمایند و این در حالی است که برای تعیین نرخ دقیق منتظر اعلام نتایج سازمان زمین شناسی هستیم.

شیشه فروش گفت: اگر توجه ویژه مسئولان کشوری به ویژه در سازمان جهاد کشاورزی و وزارت نیرو نسبت به تأمین اعتبارات برای رفع کردن خسارات فرونشست نباشد در آینده ای نزدیک با چالش های جدی رو به رو خواهیم شد.

وی با بیان اینکه تعادل بخشی سطح آب های زیرزمینی با موضوع آب منطقه ای در دست انجام است، ابراز داشت: در این زمینه تا به امروز هفت هزار و 178 حلقه چاه غیرمجاز مسدود و پر شده است و 15 هزار پروانه چاه کشاورزی هم اصلاح و تعدیل شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه حدود پنج هزار کنتور آب و برق بر روی چاه های برداشت آب نصب شده است، ادامه داد: 60 اکیپ گشت و بازرسی در استان فعال است و سه هزار و 150 ادوات غیرمجاز حفاری کشف و برخورد شده است.

وی اضافه نمود: اجرای طرح های نوین آبیاری هم در 130 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان اصفهان برای صرفه جویی در مصرف آب صورت گرفته است.

شیشه فروش با بیان اینکه از سال گذشته تا به امروز 27 دستگاه جی پی اس برای سنجش نرخ فرونشست هم نصب شده است، اضافه نمود: این امر همچنان در حال اجرا است.

وی اجرای طرح های احیای زاینده رود را از مهم ترین راه حل های مقابله با فرونشست زمین در اصفهان بیان کرد و گفت: لازم است که کارگروه ملی احیای زاینده رود با موضوع وزارت نیرو هر چه زودتر اجرایی گردد چرا که این امر یکی از مهم ترین خواسته های مردم و مسئولان استان اصفهان است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه لازم است وزارت نیرو مجوز برداشت آب از منابع آبی فریدونشهر و سمیرم را برای اصفهان صادر کند، ادامه داد: وزارت نیرو باید طرح های تعادل بخشی را هم مورد حمایت قرار دهد.

وی با بیان اینکه تأمین اعتبار مورد احتیاج برای بازچرخانی آب های خاکستری و جلوگیری از بارگذاری های نو در حوضه آبریز زاینده رود هم از دیگر وظایف وزارت نیرو است، افزود: باید متناسب با مصوبات شورای شهر با متخلفان در این زمینه برخورد گردد.

منبع:مهر

انتهای پیغام

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 شهریور 1400 بروزرسانی: 12 شهریور 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 773

به "مجوز بهره برداری از منابع آبی سمیرم و فریدونشهر صادر گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجوز بهره برداری از منابع آبی سمیرم و فریدونشهر صادر گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید