مرد یخی 5300 ساله این شکلی بوده است!، عکس

به گزارش پری بلاگ، یورونیوز نوشت: چندین دهه پس از کشف مومیایی معروف یخچال کوه های آلپ ایتالیا، محققان پیروز شده اند خصوصیات ظاهری بهتری از این شکارچی باستانی به دست بیاورند.

مرد یخی 5300 ساله این شکلی بوده است!، عکس

یک جسد یخی با قدمتی 5300 ساله دهه ها است که کنجکاوی دانشمندان را برانگیخته و معمای مرگ خشن او، هویتش و نحوه سر در آوردنش از گردنه ای کوهستانی در آلپ ایتالیا توجه محققانی از علوم مختلف را به خود جلب نموده است.

این مومیایی یخ زده که اصطلاحا اوتسی نام گرفته است، در سال 1991 به وسیله دو جهانگرد آلمانی و به صورت اتفاقی کشف شد. با توجه به این که این جسد به خوبی سالم مانده بود، کاشفان ابتدا تصور کردند شاید متعلق به یک خلبان جنگ جهانی دوم باشد. با این حال پس از آن که پیکر مدفون در دل یخ ها بیرون کشیده شد و در اینسبروک اتریش مورد بررسی علمی نهاده شد دیرینگی و قدمت هزاران ساله آن تعیین شد.

پیشتر در سال 2012 ژنوم اوتسی به وسیله پژوهشگران مورد مطالعه نهاده شده بود، با این وجود و به علت اینکه فناوری بررسی دی ان ای های باستانی از آن موقع پیشرفت زیادی نموده است شماری از دانشمندان تصمیم گرفتند نگاهی دیگر به ژن های این مرد یخی بیندازند. آنها برای مطالعه خود، از دی ان ای استخراج شده از استخوان لگن مومیایی استفاده کردند.

نتایج تجزیه و تحلیل دی ان ای اوتسی نشان می دهد که او از کشاورزانی بوده که در ناحیه آناتولی، ترکیه امروزی، ساکن بوده اند و سری طاس تر و چشم و پوستی تیره تر از آن چیزی داشته است که تا به امروز تصور می شد.

آلبرت زینک، رئیس موسسه مطالعات مومیایی اوراک و از نویسندگان این مطالعه، در این باره می گوید: بر اساس تجزیه و تحلیل ژنوم تازه، ظاهر اوتسی در زمانی که در حدود 45 سالگی درگذشت بسیار شبیه به شکل مومیایی امروزی بود. رنگ پوست این مومیایی تیره است و موهای زیادی روی سر آن وجود ندارد.

دانشمندان پیش از تصور می کردند که مرد یخی پوستی روشن تر و ظاهری پرموتر در زندگی داشته اما جسد مومیایی او در طول زمان تغییر شکل داده است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 مرداد 1402 بروزرسانی: 26 مرداد 1402 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 1273

به "مرد یخی 5300 ساله این شکلی بوده است!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرد یخی 5300 ساله این شکلی بوده است!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید