مشارکت 488 ناشر در نمایشگاه مجازی کتاب جیرفت، 316 ناشر بیشتر از سال گذشته

به گزارش پری بلاگ، به گزارش خبرنگاران ، آیین افتتاح نمایشگاه مجازی کتاب استانی جنوب کرمان، صبح امروز (29 آذر ماه) با حضور ایوب دهقانکار، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، حسین اسحاقی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان و ابوذر عطاپور وزیری، فرماندار جیرفت از طریق فضای مجازی اسکای روم برگزار شد.

مشارکت 488 ناشر در نمایشگاه مجازی کتاب جیرفت، 316 ناشر بیشتر از سال گذشته

کتاب به سهولت در دسترس مردم قرار بگیرد

دهقانکار با بیان اینکه یکی از سیاست های کلان کشور، تحقق دولت الکترونیک و تلاش تمام قوا برای تحقق آن است، گفت: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید وزیر محترم بر این است که عرصه فرهنگ در فضای سایبری و مجازی خود را روزآمد کند و از فناوری های روز دنیا بهره مند شوند. ما با این نگاه، در خانه کتاب و ادبیات ایران تلاش کردیم در حوزه نشر و صنعت فرهنگ مکتوب بتوانیم از فناوری های نوین استفاده کنیم که از جمله مصادیق آن برگزاری نمایشگاه های کتاب به صورت مجازی است.

وی افزود: چگونه می توانیم بستری که به واسطه شرایط ناخواسته کرونا فراهم شده را به یک فرصت تبدیل کنیم تا نقاط ضعف و تهدید به نقاط قوت و فرصت تبدیل شوند. صرف نظر از اینکه میزان مطالعه کشور چگونه است می توان گفت مردم کشور ما به واسطه غنای تمدنی ایرانی-اسلامی اهل مطالعه، تحقیق و پژوهش هستند؛ سرانه مطالعه در کشور ما در قیاس با سایر کشورها صرف نظر از شاخص های متفاوتی که برای اندازه گیری وجود دارد، یک عامل مهم، عدم سهولت در دسترس پذیری کتاب است.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران با بیان اینکه مجریان برگزاری، ناشران و مردم، سه ضلع اصلی نمایشگاه های مجازی کتاب هستند، گفت: ما به عنوان مجری، تلاش کردیم کتاب به سهولت در دسترس مردم قرار بگیرد. از مردم به عنوان ضلع سوم، آسوده خاطر هستیم و می دانیم همانند نمایشگاه های کتاب فیزیکی از نمایشگاه مجازی نیز استقبال می کنند؛ در نمایشگاه کتاب فیزیکی سال گذشته در جنوب کرمان شور و شوق مردم برای خرید کتاب را شاهد بودیم.

دهقانکار ادامه داد: خانه کتاب و ادبیات ایران در معتبرترین نمایشگاه های مجازی سراسر دنیا شرکت فعال داشت و سعی کرد با این نگاه که قرار است خودمان میزبان ضیافت مردم و ناشران خارج از کشور باشیم از تجربه کشورها در مقابله با این پدیده جدید استفاده کنیم. صنعت نشر ایران توانست در نمایشگاه مجازی کتاب پکن جزو 10 شرکت کننده برتر باشد. حتی در کشورهایی که حضور در نمایشگاه های کتاب آن جزو اولویت های ما نبود شرکت کردیم؛ به عنوان نمونه در نمایشگاه کتاب اندونزی شرکت کردیم که اگر شرایط عادی سال های گذشته بر دنیا حاکم بود، جزو اولویت های حضور ما نبود. اما نمایشگاه مجازی شرایطی فراهم کرد که در این نمایشگاه هم شرکت کنیم. ناشران و طرح های حمایتی ازجمله طرح گرنت توفیق های خوبی در این نمایشگاه ها کسب کردند.

وی بیان نمود: تلاش کردیم میزبان خوبی در ضیافتی که حول محور کتاب و کتابخوانی برگزار می شود، باشیم. توانستیم طبق زمان بندی اعلام شده شاهد برپایی اولین نمایشگاه مجازی کتاب کشور باشیم. اولین ها در خاطره می ماند؛ جنوب کرمان افتخارات زیادی در فرهنگ و تمدن دارد و این اتفاق هم در دفتر افتخارات این استان ثبت می شود.

دهقانکار بیان نمود: در هفتمین نمایشگاه کتاب فیزیکی در کرمان که سال گذشته برگزار شد، 172 ناشر شرکت کردند اما در نمایشگاه مجازی کتاب شاهد حضور و مشارکت 488 ناشر از سراسر کشور هستیم؛ افزایش چندبرابری که شایسته است نگاه جدی به آن شود. بالغ بر 94هزار عنوان کتاب در این نمایشگاه در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.

وی به یارانه اختصاص یافته به نمایشگاه مجازی کتاب استانی جنوب کرمان اشاره کرد و گفت: یارانه نمایشگاه با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 30درصد تا سقف 200هزار تومان است و مردم جنوب کرمان از تخفیف 10درصد نمایشگاه هم بهره مند می شوند. در کنار این یارانه ها، با حمایت دکتر محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نمایشگاه های مجازی مردم برای دریافت کتاب هزینه ای پرداخت نکنند و هزینه ارسال کتاب برای آنها رایگان خواهد بود.

دهقانکار با اشاره به همکاری شرکت ملی پست ایران گفت: شرکت ملی پست ایران به صورت مستقیم با ما در ارتباط هستند تا ارسال کتاب به دست مردم به نحو مطلوب و شایسته صورت بگیرد و خدشه ای ایجاد نشود. همچنین از ناشران انتظار داریم مردم جنوب کرمان را چشم انتظار نگذارند و در اسرع وقت نسبت به ارسال کتاب ها به شرکت ملی پست ایران اقدام کنند تا پست در کوتاه ترین زمان ممکن، کتاب ها را به دست مردم برساند.

وی در پایان گفت: نمایشگاه مجازی کتاب استانی جنوب کرمان از امروز (29 آذر ماه) آغاز به کار کرده و مردم جنوب کرمان می توانند به صورت 24 ساعته و بدون وقفه کتاب ها را انتخاب و سفارش دهند. همچنین از بانک صادرات ایران به عنوان بانک عامل نمایشگاه های مجازی کتاب تشکر می کنیم که همیشه در کنار ما هستند و کمک می کنند تا ضیافت بزرگ فرهنگی به خوبی برگزار شود.

حسین اسحاقی در این آیین با اشاره به برگزار نشدن حدود دو هزار نمایشگاه به واسطه شیوع ویروس کرونا در دنیا گفت: به همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، زیرساخت های نمایشگاه های مجازی کتاب در حال انجام است و نمایشگاه مجازی کتاب جنوب کرمان به عنوان اولین نمایشگاه مجازی کتاب کشور از 29 آذر ماه تا 3 دی ماه برگزار می شود.

اسحاقی افزود: مردم جنوب کرمان از 23 تا 28 آذرماه برای دریافت یارانه اعتباری خرید کتاب ثبت نام کرده اند و این فرایند تا امروز نیز ادامه خواهد داشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان به نکات مثبت نمایشگاه مجازی کتاب اشاره کرد و گفت: همه مردم کرمان، حضور گسترده ای در نمایشگاه مجازی کتاب خواهند داشت؛ این درحالی است که تعدادی از مردم از شهرهای اطراف استان کرمان امکان حضور در نمایشگاه کتاب فیزیکی را برای خرید کتاب نداشتند.

وی ادامه داد: در نمایشگاه مجازی کتاب، با همکاری شرکت ملی پست ایران امکانی فراهم شده است که مردم به صورت رایگان کتاب های خریداری شده را دریافت کنند. از دیگر امتیازات این نمایشگاه، حضور ناشران برجسته کشوری است که مردم می توانند از آن ها کتاب های مورد نظر خود را خریداری کنند.

اسحاقی به نحوه اطلاع رسانی و تبلیغات نمایشگاه مجازی کتاب استانی جنوب کرمان اشاره کرد و گفت: از فضای شهری، بیلبوردها و استندهای شهری بهره بردیم؛ به طوری که بیش از 90درصد مردم کرمان از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب اطلاع پیدا کرده اند. همچنین، حضور در برنامه های زنده رادیویی و تلویزیونی و استفاده از ظرفیت های خبرگزاری ها، روزنامه ها، نشریات و مجله ها از جمله شیوه هایی است که برای اطلاع رسانی نمایشگاه مجازی کتاب از آنها استفاده کرده ایم.

وی ادامه داد: بیش از 200هزار پیام صوتی به تلفن های ثابت و همراه در حال ارسال است تا همه مردم در جریان برگزاری نمایشگاه مجازی قرار بگیرند.

اسحاقی در پایان با ابراز امیدواری از حضور حداکثری مردم در نمایشگاه مجازی کتاب استانی جنوب کرمان گفت: تجربه حضور مردم در نمایشگاه کتاب فیزیکی نشان می دهد مردم از نمایشگاه کتاب مجازی نیز استقبال شایسته ای خواهند کرد.

در ادامه این آیین، ابوذر عطاپور وزیری فرماندار جیرفت، آغاز برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب جنوب کرمان را یک رخداد فرهنگی ارزشمند دانست و گفت: جنوب کرمان مردمی فرهیخته، فرهنگ ساز و نخبه پرور با تاریخ و قدمت کهن دارد. استقبال مردم کرمان از نمایشگاه کتاب فیزیکی در سال های گذشته نشان از غنی بودن فرهنگ مردم است.

عطاپور وزیری یکی از نکات برجسته دولت دوازدهم را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات دانست و گفت: این حوزه بستر مناسبی برای برگزاری مجازی رویدادهای فرهنگی در شرایط گسترش و وجود ویروس کرونا فراهم می کند. برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب و بهره مندی همه مردم جنوب کرمان از امکان خرید کتاب اتفاقات خوبی در پیش خواهد بود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 388

به "مشارکت 488 ناشر در نمایشگاه مجازی کتاب جیرفت، 316 ناشر بیشتر از سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشارکت 488 ناشر در نمایشگاه مجازی کتاب جیرفت، 316 ناشر بیشتر از سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید