مصرف طولانی مدت دارو های ضدریفلاکس می تواند ریسک ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد

به گزارش پری بلاگ، دانشمندان در پژوهش جدیدی دریافته اند که مصرف درازمدت دارو های ضدریفلاکس که موجب کاهش اسید معده می شوند، پس از حداقل 4.5 سال می تواند ریسک بروز بیماری زوال عقل را در افراد افزایش دهد.

مصرف طولانی مدت دارو های ضدریفلاکس می تواند ریسک ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد

گروهی از محققان دانشکده سلامت عمومی دانشگاه مینه سوتای آمریکا متوجه شده اند که افراد درصورت استفاده مداوم و طولانی مدت از دارو های ضدریفلاکس، در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به بیماری زوال عقل قرار می گیرند.

کاماکشی لاکشمینارایان که از محققان این مطالعه بوده است، می گوید: اگرچه ما پیوندی را در مصرف کوتاه مدت پیدا نکردیم، اما متوجه شدیم که استفاده بلندمدت از این دارو ها با افزایش ریسک ابتلا به زوال عقل همراه است.

دانشمندان در این تحقیق بیش از 5700 نفر با سن 45 یا بالاتر را آنالیز کردند که در ابتدای مطالعه زوال عقل نداشتند. آن ها این افراد را براین اساس که دارو مصرف می نمایند یا خیر و مدت زمان مصرف دارو، به چهار گروه تقسیم کردند. سپس به طور میانگین 5.5 سال آن ها را تحت نظر قرار دادند.

دارو های ضدریفلاکس می توانند پس از 4.4 سال، ریسک زوال عقل را بالا ببرند

درنهایت تعیین شد افرادی که بیش از 4.4 سال دارو های ضدریفلاکس استفاده می کردند، 33 درصد بیشتر در معرض ریسک ابتلا به زوال عقل قرار داشتند. اما کسانی که کمتر از 4.4 سال این دارو ها را مصرف می کردند، با ریسک بالاتری روبه رو نبودند.

لاکشمینارایان می گوید: اگرچه برای درمان ریفلاکس روش های مختلفی نظیر استفاده از دارو های ضداسید، حفظ وزن سالم و اجتناب از غذاخوردن در ساعات پایانی شب و مصرف بعضی خوراکی ها وجود دارد، اما رویکرد های گوناگون ممکن است برای همه جوابگو نباشد. مهم است که مصرف نمایندگان این دارو ها پیش از اعمال تغییر با پزشک خود صحبت نمایند و درباره برترین درمان ممکن برای خود مشورت بگیرند، چون توقف ناگهانی مصرف این دارو ها می تواند منجر به تشدید علائم [ریفلاکس]شود.

البته یکی از محدودیت های این پژوهش این بوده است که محققان هر سال فقط یک بار از شرکت نمایندگان می پرسیدند که درحال مصرف چه دارو هایی هستند. لاکشمینارایان می گوید: تحقیقات بیشتری ضروری است تا این یافته ها تأیید شود و دلایل احتمالی پیوند دارو های مهارنماینده پمپ پروتونی و افزایش ریسک زوال عقل کشف شود.

نتایج این پژوهش در مجله Neurology منتشر شده است.

منبع:یورونیوز

منبع: فرارو
انتشار: 25 مرداد 1402 بروزرسانی: 25 مرداد 1402 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 1272

به "مصرف طولانی مدت دارو های ضدریفلاکس می تواند ریسک ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف طولانی مدت دارو های ضدریفلاکس می تواند ریسک ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید