معاون ظریف: مراودات اقتصادی با افغانستان مختل نشده است

به گزارش پری بلاگ، معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: تحولات اخیر در افغانستان تغییری در روابط اقتصادی با ایران ایجاد نکرده و مراودات دو طرف از طریق مرزها در حال انجام است.

معاون ظریف: مراودات اقتصادی با افغانستان مختل نشده است

به گزارش خبرنگاران، رسول مهاجر امروز یکشنبه در حاشیه پنجمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در سال 1400 به تحولات اخیر افغانستان و تنش های بوجود آمده در این کشور اشاره کرد و اضافه کرد: در این جلسه، آخرین شرایط افغانستان و اینکه ما به نام کشور همسایه افغانستان که همکاری خوبی با این کشور داشته ایم، چه باید بکنیم، مورد بررسی قرار گرفت.

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه میزان تجارت ایران و افغانستان را بیش از 3 میلیارد دلار نام کرد و گفت: علیرغم مسائل، به دلیل علاقه ای که در افغانستان به کالاهای ایرانی وجود دارد و بازار بی بدیل افغانستان، مبادلات دو کشور پایدار بوده است.

وی اضافه کرد: در این جلسه، همچنین درباره تداوم مبادلات با دیگر کشورها صحبت شد زیرا ایران می خواهد روابط اقتصادیش با دیگر کشورها با اولویت همسایگان افزایش پیدا کند.

تحریم و ناآرامی مراودات اقتصادی با افغانستان را مخدوش نکرد

مهاجر شرح داد: علیرغم تنش ها در افغانستان، همه وزارتخانه ها تشویق شده اند که مراودات را براساس سیاست ها پیش ببرند. حداقل تا امروز، در روابط اقتصادی ایران با افغانستان هیچ تغییری ایجاد نشده و مراودات از طریق مرزها در حال انجام است.

وی ادامه داد: نکته بسیار مهم این است که مراودات ما با افغانستان تقریباً از طریق بخش خصوصی انجام می شود و این مراودات همچنان ادامه پیدا می کند.

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه با اشاره به این که در حوزه سیاسی، وزارت خارجه ایجاد آرامش در افغانستان را پیگیری می کند، تاکید کرد: مراودات اقتصادی ما با افغانستان حتی در دوران تحریم ها و ناآرامی ها خللی نداشته و علل عمده آن هم شاید فعالیت بخش خصوصی در این حوزه است.

در زمینه واردات واکسن هم همپای تولیدات داخلی فعال هستیم

مهاجر همچنین درباره فعالیت های وزات خارجه برای تامین واکسن کرونا، گفت: در مسئله تولید داخل و ایجاد تجهیزات و مواد اولیه وزارت خارجه نقش بی بدیلی داشته است؛ در زمینه واردات واکسن هم همپای تولیدات داخلی فعال هستیم.

وی با اشاره به این که تکنولوژی واکسن بسیار پیچیده است و هیچ کشوری حاضر نیست آن را در اختیار دیگران قرار دهد، اضافه کرد: جمهوری اسلامی توانسته است هم واکسن تولید کند و هر وقت که وزارت بهداشت اعلام نیاز کرد، وزارت خارجه برای تسهیل واردات، اقدامات لازم را انجام داد.

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه اظهارکرد: تجارب کشورها در زمینه کرونا را هم به وزارت بهداشت منتقل کردیم و براساس اعلام وزارت بهداشت، علیرغم تحریم ها توانستیم واکسن هایی را از کشورهای مختلف وارد کنیم. همین هفته هم قرار است محموله جدیدی وارد شود و مصاحبه در اینباره را باید وزارت بهداشت انجام دهد.

مهاجر گفت: در زمینه سهمیه واکسن کرونا که باید از کوواکس می گرفتیم از دارایی های بلوکه شده ما در دیگر کشورها استفاده شد.

مراودات برقی با همسایگان توسعه می یابد

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه موضوع دیگر جلسه امروز را مبادلات برقی با کشورهای همسایه گفت و گفت: بعد از انقلاب، پیشرفت های خوبی در زمینه برق داشته ایم و میزان سدها و میزان انرژی تولید شده با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست.

مهاجر با اشاره به اینکه برخی از کشورهای دنیا خاموشی سراسری داشتند، اضافه کرد: ما هیچ گاه در کشور خاموشی سراسری نداشتیم و علیرغم برخی از محدودیت ها، کشور ما در حال تولید برق است.

وی با اشاره به گزارش وزارت نیرو از شرایط برق کشور که در جلسه امروز قرائت شد، گفت: آنچه که در این جلسه بر آن تاکید شد توسعه مراودات برقی با همسایگان ما است و قرار شد این مراودات افزایش پیدا کند.

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه اضافه کرد: همه کشورهای همسایه به هم نیازمند هستند و در جلسه امروز روی این مسئله و تلاش های وزارت نیرو در زمینه مبادلات برق تاکید شد.

درباره آزادشدن دارایی های ایران در عراق گشایش های خوبی انجام شد

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه همچنین درباره آزادشدن دارایی های ایران در عراق گفت: در سفری که ماه قبل به عراق داشتیم، توافق شد یک هیأت بلندپایه از عراق به ایران بیاید، دو وزیر عراقی و مدیر بانکی که پول ما در آنجا جمع شده است به ایران آمدند، ملاقات ها انجام شد و گشایش های خوبی صورت گرفت.

جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه اکسپو دبی شرکت می کند

مهاجر در ادامه گفت: یکی از موضوعات جلسه امروز، حضور ایران در نمایشگاه بسیار مهم اکسپو بود که مهرماه امسال در دبی برگزار می شود. بسیاری از کشورهای دنیا در آن غرفه خواهند داشت و جمهوری اسلامی هم در این نمایشگاه شرکت می کند و براساس ستادی که بهمن ماه تشکیل شده است در دو سال گذشته تلاش های مستمری اجرا شده و غرفه های زیادی به مساحت 2 هزار متر مربع در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: گزارشی از آخرین شرایط این نمایشگاه ارائه شد و درباره هر چه باشکوه تر برگزار شدن این رویداد که نماد مجموعه کشورمان در این نمایشگاه است تاکید شد؛ همچنین مقرر شد، نمادهای سنتی ایرانی به نام یک تمدن چندین هزار ساله به نمایش دربیاید.

آقای مهاجر با اشاره به پیشرفت های ایران در سال های بعد از انقلاب، گفت: تلاش شد پیشرفت ها در این نمایشگاه به نمایش دربیاید؛ این نمایشگاه مجموعه ای از فعالیت های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی- اجتماعی کشور است و می تواند نشان دهد کشور ما در چه مرحله پیشرفت علمی واقع شده است.

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه گفت: غرفه ایران آماده است که در مهرماه شروع به کار کند و قرار شد همه وزارتخانه ها تلاش خودشان را انجام دهند تا غرفه های پرباری شکل بگیرد و حتی زمینه های سرمایه گذاری را معرفی کنند که زمینه ساز تعاملات هر چه بیشتر کشورما با سایر کشورها باشد.

مهاجر همچنین گفت: شرکت های دانش بنیان و فنی - مهندسی ما در آنجا ظهور خوبی خواهند داشت و امیدوارم نمایشگاه بسیار خوبی را در مهرماه ببینیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 721

به "معاون ظریف: مراودات اقتصادی با افغانستان مختل نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون ظریف: مراودات اقتصادی با افغانستان مختل نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید