چه ارتباطی بین ADHD و پشت گوش انداختن کارها وجود دارد؟

به گزارش پری بلاگ، اختلال کم توجهی بیش فعالی یا به اختصار ADHD یکی از اختلالات شایع رفتاری است که نشانه ها و نتایج متعددی در زندگی روزمره فرد دارد. یکی از این نتایج، ایجاد حالتی به نام اهمال کاری یا فردافکنی است که به معنای خودداری از انجام وظیفه ای است که باید تا زمانی مشخصی اجرا شده باشد. در ادامه با خبرنگاران مگ همراه باشید و درباره ارتباط این اختلال و به عقب انداختن کارها بیشتر بخوانید.

چه ارتباطی بین ADHD و پشت گوش انداختن کارها وجود دارد؟

رابطه بین اهمال کاری و اختلال کم توجهی بیش فعالی

ارتباط بین اختلال کم توجهی بیش فعالی و به تعویق انداختن کارها، بسیار پیچیده است. با وجود اینکه رابطه مستقیمی بین این دو وجود ندارد، برخی از علایم اختلال کم توجهی بیش فعالی می تواند به اهمال کاری منجر گردد.

اختلال کم توجهی بیش فعالی یا ADHD یک اختلال رفتاری است که می تواند تمام افراد از سن و سال های مختلف را درگیر کند. افرادی که دچار این اختلال هستند ممکن است برای کارهایی مثل تمرکز کردن برای مدت طولانی، مرتب کردن و رسیدگی به وظایف، مدیریت کردن زمان و کنترل تنش ها و انگیزه ها دچار مشکل شوند.

این نشانه ها و ویژگی های ADHD ممکن است در برخی افراد مبتلا منجر به تأخیر در کارها و به انجام رساندن وظایف گردد. چون این افراد معمولا برای اینکه روی انجام کاری به مدت طولانی تمرکز نمایند، دچار مشکل می شوند. این دسته از افراد خیلی زود دچار حواس پرتی می شوند و کارهایی که به توجهی بیشتر از توانایی آن ها احتیاج دارد را رها می نمایند.

اهمال کاری، تعلل یا فردافکنی هم یک رفتار اجتنابی است. نبود تعادل در انگیزه ممکن است در افراد مبتلا به ADHD وجود داشته باشد و آن ها بتوانند روی وظایفی که به آن علاقه دارند، توجه کافی و زیاد داشته باشند و کارهایی که به نظرشان ملال آور است، به فردا بیاندازند. افراد مبتلا به ADHD بعلاوه ممکن است به علت برخی ناسازگاری های احساسی با یک کار، در مقابل آن، اقدام مقاومتی را تجربه نمایند.

آیا بین ADHD و به تعویق انداختن کارها، رابطه ای وجود دارد؟

افراد مبتلا به ADHD اغلب با مدیریت زمان مشکل دارند و این یکی از جنبه های بیماری است که می تواند منجر به اهمال کاری گردد. افراد مبتلا به ADHD ممکن است در معین اولویت ها و به خاطر سپردن همه عناصر دخیل در انجام یک کار خاص، مشکل داشته باشند.

علاوه بر این، برخی از افراد مبتلا به ADHD ممکن است کارهای ذهنی را دلهره آور بدانند. این امر می تواند به ویژه درباره کارهایی که احتیاج به کوشش زیادی در مدت زمان طولانی دارند صادق باشد. افراد ممکن است آن ها را به تعویق بیندازند یا به طور کلی از آن ها اجتناب نمایند.

با وجود اینکه علائم ADHD، گاهی اوقات منجر به اهمال کاری می شوند این لزوما به این معنا نیست که رابطه مستقیمی بین این دو وجود دارد.

یک منبع معتبر در سال 2014 ارتباط بین ADHD و اهمال کاری را آنالیز کرد. تیم محقق، انتظار داشت تکانشگری رفتاری باشد که به طور قابل توجهی بر احتمال اهمال کاری افراد تأثیر می گذارد. با این حال محققان دریافتند که بی توجهی در واقع تنها ویژگی است که با تعلل در ارتباط است.

این یافته ها نوعی ارتباط بین ADHD و تعلل را نشان می دهد اما فقط برای کسانی که علائم بی توجهی را نشان می دهند.

بعلاوه گفتنی است که اگرچه ADHD ممکن است چالش های متعددی را به همراه داشته باشد، مزایایی هم دارد؛ مانند تمرکز بیش از حد یا Hyperfocus که ممکن است به افراد در به انجام رساندن وظایف خاص یاری کند.

آیا اهمال کاری یکی از علائم ADHD است؟

متخصصان سلامت، در حال حاضر اهمال کاری را به عنوان یکی از علائم ADHD نمی شناسند ولی بسیاری از آن ها بر این باورند که علائم ADHD می توانند به اهمال کاری منجر شوند. نشانه ها و علائمی که ممکن است به اهمال کاری منجر شوند به توضیح زیر هستند؛

  • اشتباهات ناشی از بی دقتی در مدرسه یا سایر کارها
  • مشکل در سازماندهی وظایف
  • اجتناب از وظایفی که احتیاجمند کوشش زیاد ذهنی است
  • پرت شدن راحت حواس
  • فراموشکار شدن

افراد مبتلا به ADHD که تمایل برای به تعویق انداختن کار دارند ممکن است این کار را به طرز شدید و مکرر انجام دهند. این به تعویق انداختن مزمن، می تواند منجر به مسائل شدید در مدرسه، محل کار یا خانه و حتی روابط شخصی گردد.

بسیاری از افراد مبتلا به ADHD تشخیص می دهند که اهمال کاری آن ها مهم است و باعث ایجاد مشکل می گردد اما شکستن این الگو برای آن ها بسیار چالش برانگیز است.

اهمال کاری ناشی از کمال گرایی چیست؟

کمال گرایی به این معناست که شخصی از خودش عملکردی فوق العاده بالا یا حتی بی عیب و نقص انتظار داشته باشد.

به تعویق انداختن ناشی از کمال گرایی، زمانی اتفاق می افتد که فرد انجام کاری را به تأخیر می اندازد چون می ترسد که نتواند به سطح کمال دلخواه خود برسد. به جای مواجهه با این احساس زودهنگام شکست، آن ها ممکن است تصمیم بگیرند که آغاز فعالیت خود را به تعویق بیندازند.

سه نوع اهمال کاری بر اساس شرایط و دوره زندگی وجود دارد. یکی اهمال کاری آکادمیک تحصیلی، دیگری تعلل روزمره و دیگری تعلل در تصمیم گیری است. اهمال کاری آکادمیک جایی است که معمولا تعلل ناشی از کمال گرایی رخ می دهد.

اهمال کاری آکادمیک می تواند ناشی از این باشد که فرد در عبور از چالش های روانی قابل توجهی که ممکن است با آن روبه رو گردد، ناتوان است. درباره کمال گرایی، فرد ممکن است نگران باشد که نتواند وظیفه اش را آن طور که باید انجام دهد.

به عنوان مثال، دانش آموزانی که درس خواندن برای امتحان را به تعویق می اندازند، ممکن است این کار را به تعویق بیندازند چون می ترسند که نتوانند تمام مطالب را یاد بگیرند و نمی خواهند با چنین شرایطی روبه رو شوند.

مثلا نوشتن هم یک وظیفه آکادمیک محسوب می گردد که اغلب باعث تعلل افراد می گردد. افراد مبتلا به ADHD ممکن است نوشتن را به عنوان یک کار سنگین ذهنی در نظر بگیرند که انجام آن بیش از آنکه بتوانند به راحتی آن را انجام دهند، به طول می انجامد.

خطرات تعلل یا اهمال کاری در ADHD

مردم معمولا تعلل را به عنوان یک فعالیت مضر در نظر می گیرند چون می تواند بر جنبه های مختلف زندگی راحت افراد تأثیر بگذارد. به تعویق انداختن کارها ممکن است تأثیر بسیار بیشتری بر افراد مبتلا به ADHD داشته باشد چون عوامل دیگری هم در این افراد وجود دارد که باعث اهمال کاری می گردد و شرایط را بدتر می نماید.

به طور خاص افراد مبتلا به ADHD ممکن است به علت این شرایط، در مدرسه با مشکل روبه رو شوند. شاید به همین علت است که آن ها بیشتر از بقیه دچار کاهش اعتماد به نفس و سخت تر شدن شرایط زندگی می شوند. اعتمادبه نفس پایین در بسیاری از کسانی که مبتلا به ADHD هستند، رایج است.

مدیریت اهمال کاری و روش های درمان

متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند با ترکیبی از دارو و کاردرمانی به مردم در مدیریت ADHD یاری نمایند. روش های زیر برای درمان ADHD توصیه می گردد.

دارو

دو نوع دارو برای درمان ADHD وجود دارد؛ محرک ها و غیرمحرک ها.

به نظر می رسد داروهای محرک برای کسانی که دچار تعلل می شوند مفیدتر باشد. این نوع دارو می تواند به افراد یاری کند که مسائل مرتبط با مدیریت زمان را حل نمایند.

کار درمانی

کاردرمانی گزینه دیگری برای درمان و یاری به کسانی است که مکررا کارها را به تعویق می اندازند. درمانگران کاردرمانی با افراد همکاری می نمایند تا مهارت های عملی مدیریت زمان را آنالیز نمایند و به آن ها یاری نمایند تا نظم و انضباط لازم برای استقامت در انجام وظایف را تا پایان ادامه دهند.

بسیاری از افراد مبتلا به ADHD متوجه می شوند که وقتی کار را آغاز می نمایند، کاملا غرق آن می شوند و زمان را از دست می دهند.

اگرچه وقتی شخص روی یک کار مولد کار می نماید، این توجه زیاد، لزوما یک امر منفی نیست اما اگر همین توجه زیاد، در فعالیتی مربوط به فراغت و غیرمرتبط با کار لازم باشد، ممکن است مشکل ساز گردد. این افراد با استفاده از تکنیک های مدیریت زمان مثلا تکنیک پومودورو می توانند کنترل زمان را به دست بگیرند و برای روز خود برنامه ریزی نمایند.

کاردرمانگران، به افراد یاری می نمایند تا دلایل اجتناب از انجام برخی از کارها و فعالیت ها را پیدا نمایند. وقتی یک فرد متوجه می گردد که چرا وظایفش را به تأخیر می اندازد، با یاری درمانگر می تواند راهی برای حل مشکل پیدا کند. اگر علت اصلی اهمال کاری را کشف کنیم، انجام کارها برایمان ساده تر می گردد.

کاردرمانگران متخصصانی هستند که راه چاره های متعددی برای حل این مسائل ارائه می دهند و به افراد مبتلا به ADHD یاری می نمایند تا مشکل را ریشه یابی نمایند. با این یاری ها، افراد می توانند برنامه ریزی دقیقی داشته باشند و با استفاده از مهارت های جدیدی که یاد می گیرند، بتوانند طبق برنامه پیش بروند.

جمع بندی

با وجود اینکه هیچ رابطه مستقیمی بین ADHD و اهمال کاری وجود ندارد، برخی از علائم ADHD می تواند در برخی افراد منجر به اهمال کاری گردد. در واقع اهمال کاری از علائم خاص ADHD نیست اما افراد مبتلا به این اختلال به خاطر سایر علائم و شرایطی که دارند، بیشتر دچار اهمال کاری یا به تعویق انداختن کارها می شوند.

اهمال کاری می تواند به شکل های مختلف نشان داده گردد. یکی از انواع تعلل، اهمال کاری ناشی از کمال گرایی است. در این نوع از تعلل، فرد هیچ کاری را آغاز نمی نماید چون می ترسد در انجام آن کار، بی نقص نباشد و نتواند به استانداردهای بالایی که خودش معین نموده، برسد.

درمان های ADHD که شامل داروهای محرک و کاردرمانی است می تواند به بهبود اهمال کاری یاری کند.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: Medicalnewstoday

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 آبان 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 852

به "چه ارتباطی بین ADHD و پشت گوش انداختن کارها وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه ارتباطی بین ADHD و پشت گوش انداختن کارها وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید