چک برگشتی فقط برای تسهیلات کرونایی مستثنی می گردد

به گزارش پری بلاگ، چک برگشتی صرفاً برای تسهیلات کرونایی از محدودیت های متعارف در اعطای تسهیلات بانکی مستثنی می گردد.

چک برگشتی فقط برای تسهیلات کرونایی مستثنی می گردد

به گزارش گروه مالی خبرگزاری خبرنگاران از بانک مرکزی، چک برگشتی متقاضیان، ذی نفعان و ضامنان صرفاً برای تسهیلات کرونایی، شامل طرح های اعطای تسهیلات به کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا و تسهیلات ودیعه اجاره مستأجران، از محدودیت های متعارف در اعطای تسهیلات بانکی مستثنی می گردد.

ستاد ملی مقابله با کرونا قبلاً در دستورالعمل های اجرایی طرح اعطای تسهیلات به صاحبان کسب وکارهایی که به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا در فعالیت مالی خود دچار مشکل شده بودند، متقاضیان تسهیلات را که دارای چک برگشتی از تاریخ 1 اسفند ماه 1398 تا تاریخ 31 تیر ماه 1399 بودند، را از محدودیت های مقرر در قانون صدور چک مستثنی نموده بود.

براین اساس و در بند (2) از مصوبات سی وسومین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا مورخ 25 مرداد ماه 1399، به منظور تسهیل در اعطای تسهیلات یاد شده فوق مقرر شده است که: چک برگشتی متقاضیان، ذی نفعان و ضامنان در تسهیلات کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا که از تاریخ 1 اسفند ماه 1398 تا انتها زمان اجرای طرح تسهیلات قابل اعطا به واحدهای کسب وکار و دیگر تسهیلات مربوط به کرونا صادر شده یا می گردد. صرفاً برای طرح های تسهیلات کرونایی از محدودیت های متعارف در اعطای تسهیلات بانکی مستثنی می گردد.

یادآور می گردد، همانگونه که در متن مصوبه نیز آمده است، این مصوبه صرفاً مربوط به تسهیلات اعطایی بانک ها به صاحبان کسب وکارهایی است که به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا در فعالیت مالی خود دچار مشکل شده اند و نیز تسهیلات ودیعه اجاره مستأجران در قالب مرابحه خرید کالا و خدمات را هم شامل می گردد. لذا لازم به تأکید است که شامل تمام متقاضیان اخذ تسهیلات عادی نمی گردد.

ذکر این نکته لازم است که در ابلاغیه جدید، موضوع مستثنی شدن از محدودیت های ناظر بر چک برگشتی شامل ضامنان و ذینفعان نیز می گردد و بانک ها و موسسات اعتباری می توانند نسبت به قبول ضمانت افرادی که دارای چک برگشتی در بازه زمانی 1 اسفند ماه 1398 تا انتها زمان اجرای طرح اعطای تسهیلات مورد اشاره باشند، اقدام نمایند.

در انتها تأکید می گردد، مصوبه یاد شده در شرف ابلاغ است و با قید فوریت به شبکه بانکی کشور ابلاغ می گردد.

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 171

به "چک برگشتی فقط برای تسهیلات کرونایی مستثنی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چک برگشتی فقط برای تسهیلات کرونایی مستثنی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید