اضافه شدن بیمه راهنمایان گردشگری به بودجه 1400

به گزارش پری بلاگ، ایسنا/ معاون گردشگری کشور از اضافه شدن بیمه راهنمایان گردشگری به بودجه 1400 خبر داد.

اضافه شدن بیمه راهنمایان گردشگری به بودجه 1400

داستان چیست؟

ولی تیموری اضافه کرد: نقش راهنمایان همواره برای وزارت گردشگری بسیار مهم و دارای اولویت بوده است، بنابراین پیگیری دغدغه ها، مسائل و چالش های آنها پیوسته در اهم برنامه ها و سیاست هایمان در نظر گرفته شده است، به نحوی که در جریان بحران کرونا نیز با وجود اینکه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی بیشترین چالش های حقوقی مربوط به ثبت نام و اخذ تسهیلات کرونا را داشتند، اما با پیگیری ها و اصراری که توسط وزارت گردشگری انجام شد، این گروه همانند سایر حوزه ها از بسته های حمایتی دولت بهره مند شدند.

او ادامه داد: بیمه راهنمایان یکی از مسائل مهمی بوده که در سالهای اخیر با جدیت از سوی وزارت گردشگری پیگیری شده است، اما با توجه به شاخص ها و تعاریفی که سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت حق بیمه داشته، همواره با موانع جدی روبه رو بوده است. با این حال پیرو پیگیری های بعمل آمده در سال جاری بیمه دو هزار نفر از راهنمایان گردشگری در بودجه سال 1399 گنجانده و مقرر شد از محل اعتبارات هدفمندی یارانه ها و در قالب کمک به گروه های خاص، راهنمایان گردشگری نیز از این امتیاز بهره مند شوند.

تیموری اضافه کرد: به این ترتیب ضمن بررسی در کمیسیون های مختلف مجلس، بیمه دو هزار نفر از راهنمایان در قانون گنجانده و هنگامی که بودجه 99 در شش ماه دوم ابلاغ شد، این موضوع را از سازمان برنامه و بودجه و وزارت کار پیگیری کردیم.

وی اظهار کرد: این موضوع در سال گذشته دارای ابهاماتی از سوی سازمان برنامه و بودجه بود و در حکم قانونی مربوطه موانعی مطرح شد مبنی بر اینکه میزان سهم دولت در این حکم دقیق تعیین نشده است.

او با اشاره به اینکه پس از پیگیری و برگزاری جلسات در وزارت کار تصمیم بر آن شد این ابهام رفع شود، اضافه کرد: با مطرح کردن این موضوع به معاونت حقوقی مجلس شورای اسلامی به عنوان مرجع ذی صلاح برای اجرای قانون و رفع ابهامات، استفساریه دریافت کردیم و در راستای رفع ابهام سازمان برنامه و بودجه اقدام شد.

تیموری گفت: بر مبنای پیگیری ها و مکاتبات انجام شده هم اکنون استفساریه شامل رفع ابهام بیمه راهنمایان در بودجه از سوی مجلس در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته است تا بر این اساس با همکاری تشکل های مرتبط، فهرست دو هزار نفر برای بهره مندی از این امتیاز در احکام بودجه 99 تعیین شود و به فوریت در اختیار وزارت کار قرار گیرد تا عملاً قانون به اجرا درآید.

او اظهار کرد: طبق استفساریه ارائه شده، محقق شده است 20 درصد حق بیمه کارفرمایی را دولت و 7 درصد مابقی را راهنمایان پرداخت کنند.

معاون گردشگری همچنین گفت: بدلیل ابهام گذشته و اجرایی نشدن طرح در سال 99، در لایحه بودجه 1400 نیز دولت با پیشنهاد وزارت گردشگری برای بیمه سه هزار نفر یعنی هزار نفر افزایش نسبت به سال گذشته موافقت نکرد. بعد از رفع ابهام و دریافت استفساریه، با وجود اینکه در لایحه بودجه دولت برای سال 1400 موضوع بیمه راهنمایان گنجانده نشده بود، بدنبال پیگیری های بعمل آمده از طریق مرکز پژوهش های مجلس و پس از تاییدیه کننده دولت، این موضوع دوباره به لایحه بودجه 1400 اضافه شد.

تیموری اضافه کرد: بنابراین راهنمایان برای پرداخت حق بیمه کارفرمایی در سال 1400 نیز دغدغه هایشان رفع خواهد شد. امیدواریم در فرایند تصویب بودجه در مجلس شورای اسلامی نیز این فرآیند به تایید نهایی برسد و انشالله این قشر زحمتکش و تاثیرگذار در صنعت گردشگری بتوانند از امتیاز موجود استفاده کنند.

منبع: همگردی
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 381

به "اضافه شدن بیمه راهنمایان گردشگری به بودجه 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اضافه شدن بیمه راهنمایان گردشگری به بودجه 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید