بیانیه دانشگاه سوره منتشر شد

به گزارش پری بلاگ، به گزارش خبرنگاران ، متن پیام محمدحسین ساعی، رئیس دانشگاه سوره، به مناسبت سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی و هفته هنر انقلاب اسلامی به شرح ذیل است:

بیانیه دانشگاه سوره منتشر شد

بسم الله الرحمن الرحیم

در ایام گرامیداشت هنر انقلاب اسلامی که مصادف است با بیست وهشتمین سالگرد شهادت عارفانه سیدشهیدان اهل قلم، سیدمرتضی آوینی، جا دارد تا با بازخوانی دوباره ایده های بلند انقلاب اسلامی در حوزه هنر، فرهنگ و رسانه و نیز اندیشه های این شهید بزرگوار، به مثابه یکی از خورشیدهای پر تلألؤ این کهکشان پر ستاره، ایمان و تعهد خالص همراه با ذوق سلیم و تفکر انقلابی و مردم گرایی را در خلق اثر هنری مدنظر قرار دهیم؛ چرا که هنوز برای وصول به اندیشه و گفتار ناب این شهید اندیشمند که فرمود: زبان هنر، زبان قرب و شهود است؛ ... هنر، یاد بهشت است و نوحه انسان در فراق. هنر زبان غربت بنی آدم است در فرقت دارالقرار و از همین روی، همه با آن انس دارند چه در کلام جلوه کند، چه در لحن و چه در نقش؛ ... اُنسی دیرینه به قدمت دنیا. هنر، زبان بی زبانی است و زبان هم زبانی؛ ...آنچه هنرمند می پردازد نقشی است که از غیب در آینه جان او اشراق یافته است و اگر هنرمند از شواغل و تعلقات دنیایی اعراض نکند و اهل جذبه عشق نباشد، آن جانب را نخواهد یافت فاصله داریم.

برگزاری هفته هنر انقلاب توسط دانشگاه سوره که با حضور متفکرین و متخصصین این حوزه انجام می شود به بازخوانی هنر در این دوره و فرصت های به دست آمده و ظرفیت های مغفول مانده این حوزه می پردازد.

به نظر می رسد تأمل در شکل گیری هنر انقلاب اسلامی، استمرار آن در ادامه راه و در گام دوم و حضور در عرصه دنیای از اهداف مهمی باشد که همواره باید با اتکا به مبانی زیر به چگونگی انجام آنها در همه حال نظر داشت:

جایگاه هنر در اصل شکل گیری انقلاب اسلامی ایران با هدایت الهی و قلب نورانی و اندیشه بلند عارف و هنرمند بزرگ امام خمینی(ره) که در نوع خود در دنیا منحصربه فرد است؛ انقلابی فرهنگی و حاصل جنبش آزادی خواهانه همراه با عدالت پروری، مردم گرایی و استکبارستیزی ملت ایران که رهبری آن را فردی عارف و شاعر و البته فقیه و دانشمندی مبارز برعهده داشت. تأثیر این تفکر نوظهور، اکنون بر همه عرصه های زندگی ایرانیان و حتی بر روابط دنیای مشهود است. در این بین هنرمندان در تأثیرپذیری و تأثیرگذاری این تفکر نقش به سزایی داشته اند. هنرِ برآمده از بطن حرکت مردمی، تاریخی و هویتی، در بیشتر عرصه های بصری، نمایشی و شنیداری، قبل از انقلاب اسلامی شروع شد و اوج این حرکت انقلابی در هشت سال دفاع مقدس به عالی ترین درجه خود رسید؛ پالایش، پاسداشت، ادامه و اشاعه راه انقلاب مبتنی بر دستاوردهای ارزشمند بدست آمده، همراه با هوشمندی ناشی از شناخت زمانه و با مدیریت جهادی خستگی ناپذیر، در گام دوم انقلاب اسلامی، وظیفه همه نهادهای آموزشی، هنری، رسانه ای، ارتباطاتی و فرهنگی برآمده از نسل این انقلاب مردمی فراگیر است.

حمایت و بسترسازی و همگامی هنرمندان مردمی این مرز و بوم در دهه اول انقلاب در ارائه آثار فرهنگی، رسانه ای و هنری ارزشمند منبعث از دیدگاه هویتی مذهبی، تاریخی و میهنی به خصوص در دوره و حوزه دفاع مقدس، حرکت خودجوشی بود که بر پایه فضای هبستگی و آرمانخواهی جامعه انقلابی ایران، همراه با فلسفه عاشورایی و انتظار، در برخی از عرصه ها، شکل گرفت که برخی مدعیان نیز از این کوثر بهشتی جا ماندند.

عرصه فرهنگ، رسانه و هنر در همه کشورها همواره نیازمند حمایت و هدایت نهادهای دولتی است. شانه خالی کردن دولت ها از بار مسئولیت و عدم حمایت منطقی از این حوزه های حساس، آسیب جبران ناپذیری بر پیکر و بطن جامعه، هویت ملی و نهادهای اساسی کشور مانند نهاد خانواده وارد می کند که بازسازی دوباره آنها بعضاً امکان پذیر نیست.آسیب شناسی جدی حوزه های فرهنگ، رسانه، ارتباطات، معماری و هنر، در گام دوم اتقلاب اسلامی، فراهم نمودن بستر مناسب برای استقرار عدالت فرهنگی، عدالت رسانه ای و نیز عدالت آموزشی در این حوزه ها برای ظهور و اجرایی شدن ایده های خلّاق و ارزشی توسط متولیان امر، همراه با نظارت، هدایت و حمایت منطقی و هوشمندانه می تواند چراغ راه و موتور محرک و انگیزه بخش نسل جوان آینده ساز، و ارائه آثار ماندگار، منطبق بر ارزش ها و شعارهای انقلاب اسلامی در جهت تمدن نوین اسلامی و نیز ایجاد اشتغال و اقتصاد پایدار در این حوزه و خلق نام ونشان برجسته و اثرگذار ملی باشد.

جایگاه هنر مردمی و انقلابی ایرانی اسلامی باید بیش از پیش در سطح دنیای و روابط بین الملل مورد توجه قرار گیرد. در دنیا شبکه ای شده امروزی و در دنیای که با فروبستگی همه مدعیان پرسروصدای قبلی روبرو شده است، هنر پیشرو و انقلابی ایران اسلامی -بر خلاف قابلیت ها و ظرفیت های نهفته و فراوان آن- نتوانسته است در جایگاه ارزشمند و واقعی خود قرار گیرد. هرچند بازار صنایع فرهنگی دنیای و انواع جشنواره های خارجی، بر بستر سیاست های دیکته شده بعضاً دشمنان مردم ایران و مبتنی بر اهداف مشخصی عمل می کنند؛ اما ما نیز نتوانستیم به درستی آثار ارزشمند هنری خود را به دنیا عرضه کنیم.

به واقع عزم و انگیزه جدی در این حوزه، چه در میان فعالان، چه در میان مدیران و چه در میان سیاستگذاران، وجود ندارد؛ به نظر می رسد برخی افرادی که نام ایرانی بر خود دارند، اما ارادت و محبتی به هویت، تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم ندارند و اگر کوششی برای خلق هنری سفارشی می کنند نیز برای خرید پاسپورتی غیرایرانی انجام می دهند و هیچ گاه برای دفاع از حقوق مردم ایران ذره ای کوشش نکرده اند. با کمک دولت های دشمن مردم ایران، چونان اقتصاد، موانعی چندلایه برای حضور دنیای هنر واقعی مردم ایران ایجاد کرده اند تا فقط خود و باند و مافیای خودشان از منافع اقتصادی آن بهره مند باشند و هم چهره هویت تاریخی فرهنگ و هنر ایرانی را ملکوک و بی اعتبار سازند؛ اما به فضل خدا پیروز نخواهند بود. در چنین شرایطی زمینه سازی برای حضور پیروز و تأثیرگذار هنر و فرهنگ ایران اسلامی، در بازار ذهن ها و قلب های مردم دنیا، فعالیتی انقلابی و جهادی خواهد بود.

در شرایطی که رسانه و هنر بیشترین تأثیر را بر افکار عمومی دنیا دارد، بی توجهی و غفلت ما نسبت به این فرصت، جای بسی نگرانی دارد. متأسفانه ما در این زمینه فرصت های فراوانی را از دست داده ایم. تعامل رایزن های فرهنگی ایران یا جامعه دانشگاهی و ارتباط بین فعالان فرهنگی و هنری کشور با همتاهای خود در خارج از ایران و استفاده از ظرفیت دانشجویان مستعد رشته های هنری و فرهنگی و رسانه ای، علاوه بر کارآفرینی و معرفی جوانان در عرصه بین المللی، می تواند یکی از گزینه های مهم انتقال دستاوردهای تاریخی، هویتی و انقلابی مردم مسلمان ایران باشد.

در این میانه و این آوردگاه، دانشگاه سوره خود را موظف می داند برای تربیت جوانان این مرزو بوم براساس اساسنامه، سند تحول و چشم انداز دانشگاه، در راستای رهکردهای امامین انقلاب اسلامی و به ویژه بیانیه مهم گام دوم، همه جَهد و همت خود را با توجه به وسع و ظرفیت های موجود گروه های آموزشی خود به کار گیرد و با نگاه و روحیه انقلابی و عمل جهادی، در ارتقای فرهنگ و هنر ایران عزیز، در جهت ایجاد نظام، دولت و جامعه پیشرفته اسلامی کوشش کند.

به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی: دنیا به جوان ایرانی و پایداری ایرانی و ابتکارهای ایرانی، در بسکمک از عرصه ها با چشم تکریم و احترام می نگرد. قدر خود را بدانید و با قوت خداداد، به سوی آینده، خیز بردارید و حماسه بیافرینید.... اگر زمام اداره بخش های گوناگون کشور به جوانان مؤمن و انقلابی و دانا و کاردان - که بحمدالله کم نیستند - سپرده شود، این امید برآورده خواهد شد؛ ان شاءالله.

در انتها، صمیمانه از همه دست اندرکاران برگزاری هفته هنر انقلاب اسلامی در دانشگاه سوره و سایر نهادهای کشور، تشکر و قدردانی کرده و امیدوارم کوشش همکاران عزیز من در دانشگاه سوره نیز بتواند ادای دین کوچکی به مقام والای شهید آوینی و تبیین هر چه بیشتر مفهوم بلند و سترگ هنر انقلاب اسلامی باشد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 10 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 574

به "بیانیه دانشگاه سوره منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه دانشگاه سوره منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید