تارا برقی ایران خودرو با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد

به گزارش پری بلاگ، تارا برقی از سوی ایران خودرو رونمایی شد. این خودرو که در حقیقت نخستین نمونه آزمایشی تارا برقی بشمار می رفت، با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد.

تارا برقی ایران خودرو با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد

خبرنگاران: معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در آیین رونمایی از تارا برقی، گفت: خوشحالم که نوآوری به صنعت خودرو رخنه کرده است اما باید تلاش کنیم صاحب صنعت باشیم نه مونتاژکار، در این صورت است که به متخصص، فناور و شرکت دانش بنیان نیاز داریم.

سورنا ستاری اضافه کرد: آینده صنعت حمل و نقل به هوشمندسازی وابسته است و باید تلاش کنیم پس از برقی سازی، مفهوم هوشمندسازی را در این صنعت نهادینه کنیم. این کار هم با تکمیل زنجیره آن امکانپذیر است.

شکل گیری زیست بومی عظیم با بیش از هفت هزار شرکت

وی با اشاره به این که در سال های اخیر فرهنگ تازه ای وارد ادبیات کشور شده است، گفت: چند سالی است که اصطلاحات تازهی مانند صندوق های خطرپذیر، دانش بنیان ها و غیره وارد ادبیات پژوهش کشور شده است، شکل گیری زیست بوم عظیمی با بیش از هفت هزار شرکت دانش بنیان و خلاق، هم موید این موضوع است.

ایجاد بیش از 60 صندوق پژوهشی و فناوری

سورنا ستاری اضافه کرد: بیش از 60 صندوق پژوهش و فناوری ایجاد شده است و تعداد زیادی از صندوق بورسی که به تامین سرمایه ورود کرده اند همچنین انواع کارخانه های نوآوری و خیل عظیم جوانان که در 10 هزار استارتاپ فعال هستند هم مستندات دیگری برای توسعه این فرهنگ در کشور است.

شکل گیری اقتصادی تازه با ابعاد بیش از 300 هزار میلیارد تومان

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: شکل گیری اقتصاد تازهی با ابعاد بیش از 300 هزار میلیارد تومان و اشتغال مستقیم بالای 350 هزار نفر هم نتیجه توسعه علم و فناوری در کشور است. ستاری اضافه کرد: مفاهیم ایران ساخت و فناوری های خلاق هم حاصل همین تلاش ها است و امیدواریم این حرکت ادامه یابد.

کاهش آلایندگی ها با تولید خودروهای برقی

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو هم در این مرنام با بیان این که کاهش آلایندگی ها علت اصلی ورود به حوزه تولید خودروهای برقی است، گفت: ایران خودرو با نگاه داخلی سازی به سمت برقی سازی تارا رفته و توفیقات خوبی هم به دست آورده است.

فرشاد مقیمی اضافه کرد: مقدار آلایندگی محیط زیست گازهای گلخانه ای و CO2 یکی از موضوعات مهم محیط زیست در دنیا است.

طبق پیش بینی های اجرا شده، با ادامه فرایند فعلی در سال 2050 به دو برابر تولید فعلی CO2 در دنیا می رسیم اما براساس هدفگذاری اجرا شده باید به 50 درصد تولید CO2 امروز دست یابیم و لازمه آن هم ایجاد تغییر در تولیدکننده های CO2 است. خودرو یکی از این منابع آلاینده به تعداد میرود. ایران خودرو با طراحی خودروی برقی تارا حرکت خود در این راستا را آغاز کرده است.

افزایش 20 درصدی تولید خودروهای برقی در دنیا

وی با اشاره به افزایش تولید خودروهای برقی در سبد محصولات خودروسازان دنیای، اظهار کرد: در حالی که کل خودروهای تولید در دنیا 17 درصد کاهش داشته، خودروهای برقی 20 درصد رشد داشته است که نشان می دهد نسل آینده خودروها در دنیا به سمت خودروهای برقی می رود.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، شرح داد: برای این که فاصله فناوری خودرو با دنیا را کاهش دهیم، باید در این بخش فعالیت های خود را آغاز کنیم، گروه صنعتی ایران خودرو به نام یکی از ارکان اصلی اقتصاد خودرویی فعالیت خود را آغاز کرده و خودروی تارای تمام برقی را با این نگاه که تمام اجزا و قطعات را داخلی سازی کند طراحی کرده است.

دست یابی به محصول با ایجاد زنجیره تامین

مقیمی با تاکید بر لزوم حمایت نهادهای حاکمیتی برای ادامه راستا ایران خودرو در طراحی و تولید خودروهای برقی، گفت: درخواست داریم تا حاکمیت نقشه راه را ترسیم و وظایف هر بخش را تبیین کند تا حرکت ما که آغاز شده است متوقف نشود.

وی با بیان این که در نظر داریم تا از طریق ایجاد شبکه تامین به یک محصول دست یابیم، گفت: در تارای برقی این خواسته تحقق یافته است.

لزوم رفع موانع تولید خودروهای برقی

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، به لزوم رفع موانع اقتصادی و صنعتی سازی این نوع خودروها اشاره و گفت: وزارت صمت، دولت، مراکز تحقیقاتی، مجلس شورای اسلامی، سازمان محیط زیست، شهرداری ها، بانک مرکزی، وزارت کشور و سایر نهادهای مرتبط بازیگران کلیدی در حوزه توسعه و بهره برداری صنعت خودروی برقی در کشور هستند.

خودکفایی در زمینه سیستم ها و زیر سیستم های تارا برقی

وی هم چنین کمک به توسعه و صنعتی سازی خودروی برقی را نیازمند تدوین نقشه راه مشخصی دانست که نقش تمام سازمان های مرتبط در آن مشخص شده باشد تا بتوان با کمک شبکه تامین، گام های اقتصادی و صنعتی سازی آن را به درستی برداشت.

مقیمی شرح داد: این اقدام ایران خودرو، نشان دهنده توان داخلی سازی و خودکفایی در زمینه تولید سیستم ها و زیرسیستم های خودروی تارای برقی است. اما برای این که این نمونه سازی تبدیل به صنعتی سازی شود نیازمند اجرای این نقشه راه هستیم تا بتوانیم به سرانجام خوبی رسیده و در آینده نزدیک شاهد شکوفایی این محصول به نام خودروی داخلی قابل اطمینان حتی با ظرفیت صادراتی باشیم.

گفتنی است، نمونه خودروی آزمایشی تارا برقی در شرکت دانش بنیان جتکو زیرمجموعه گروه صنعتی ایران خودرو پیشرفته است.

رونمایی از 15 محصول در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران

در مرنام امروز که در محل دایمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار گشت، با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، فرشاد مقیمی مدیر عامل ایران خودرو، احمدرضا لاهیجان زاده رییس سازمان محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت از محیط زیست و منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از 15 محصول حوزه هوایی، فضایی، خودرویی، ریلی، ژئوماتیک، سنجش از دور و هوشمند سازی رونمایی شد تا صنایع مرتبط از مزایا و دستاوردهای دانش بنیان های کشور بهره مند شوند.

منبع: بیت ران
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 729

به "تارا برقی ایران خودرو با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تارا برقی ایران خودرو با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید