دولت بایدن تنها به دنبال ترمیم وجهه آمریکا است

به گزارش پری بلاگ، خبرنگاران، گروه بین الملل - عبدالحمید بیاتی: اگر چه اعتقاد بر این است که رفتار و رویکرد دولت های آمریکا در ماهیت هیچ تفاوتی با هم ندارند اما در این میان چند عامل باعث شده تا در دولت جدید آمریکا اجبار برای تغییر بیش از گذشته باشد. هر چند ایجاد تغییر در سیاست ها برخلاف میل باطنی حاکمان آمریکاست اما مهمترین نکته ای که اجبار دولت جدید آمریکا برای تغییر را بیشتر می نماید، میراث ویرانگری است که دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، در سطح داخلی، منطقه ای و جهانی برای بایدن باقی گذاشته است.

دولت بایدن تنها به دنبال ترمیم وجهه آمریکا است

ترمیم و اصلاح ظاهری ویرانی های برجا مانده از سیاست های منطقه ای و دنیای ترامپ کار آسانی نیست، بنابراین بایدن ناگزیر است تا اقداماتی را در این راستا انجام دهد. موضوع دیگری که باید به آن توجه داشت ایجاد عصر جدیدی در آمریکاست که چهره واقعی این کشور را به مردم دنیا و ایالات متحده نمایان کرد. بنابراین به نظر می رسد که دولت بایدن برای مدتی هم که شده اگر چه به صورت تبلیغاتی ناچار به انجام بعضی تغییرات در رویکرد منطقه ای و دنیای آمریکا باشد.

از همین رو شاید شاهد تغییراتی در پرونده یمن، رویکرد آمریکا در قبال عربستان سعودی و نیز برجام باشیم؛ البته باید به این نکته اشاره نمود که بایدن در داخل آمریکا با چالش های فراوانی روبرو است که این موضوع تا اندازه ای او را از پرداختن به پرونده های جدید بازمی دارد. با تمام این موارد ماهیت و رفتار سیاسی آمریکا تغییر ناپذیر است اما تغییرات سطحی بر اساس یک اجبار سیاسی صورت خواهد گرفت نه رویکرد صلح طلبانه دموکرات های آمریکا.

دانیل سرور مشاور اسبق کاخ سفید و از معروف ترین کارشناسان حاضر در مبحث مدیریت جنگ و از کارشناسان ارشد مؤسسه روابط دو سوی آتلانتیک و از اساتید دانشگاه جان هاپکینز است که سابقه فعالیت گسترده در خصوص جنگ های عراق، افغانستان و بالکان را دارد. وی از سال 1994 تا 1996 به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امر میانجیگری میان مسلمانان و کُروات های یوگسلاوی سابق فعالیت نموده است. وی درباره رویکرد دولت جدید آمریکا با خبرنگاران تبادل نظر کرد.

هر چند مشاور سابق کاخ سفید که از هواداران بایدن است به بخشی از پرسش های مهر پاسخ نداد. وی در بخشی از پاسخ به سوالی درباره سیاست های بایدن می گوید که بایدن به حمایت آمریکا از جنگ یمن سرانجام داده است. و این دقیقاً به معنای به رسمیت شناختن و اعتراف به دخالت آمریکا در جنگ یمن است. البته باید گفت که قضاوت هنوز دراین باره زود است بویژه اینکه گفته می شود سیاست بایدن در قبال یمن و عربستان به دلیل این است که بایدن از سویی کوشش می نماید تا منافع بیشتری از سعودی به دست آورد و بگونه ای با روشی متفاوت از ترامپ امتیازات بیشتری بگیرد و از سویی میخواهد تا شرکای ترامپ را از صحنه فروش سلاح به عربستان حذف کند و دوستان خود را جایگزین نماید.

وی در پاسخ به این پرسش که رئیس جمهور جدید آمریکا از سیاست خارجی خود رونمایی کرد و به نظر می رسد که این سیاست های جدید تفاوت چندانی با سیاست های زمان ترامپ نداشته باشند، گفت: فکر می کنم سیاست خارجی آمریکا با ریاست جمهوری بایدن کاملاً متفاوت از سیاست خارجی آمریکا در زمان ترامپ خواهد بود. بویژه آنکه بایدن بدنبال راهکار های چند جانبه بوده و تعهدات آمریکا در قبال دوستان و همپیمانانش را احیا می نماید.

مشاور اسبق کاخ سفید ادامه داد: بایدن همچنین حمایت آمریکا از اقداماتی را که فکر می نماید اشتباه بوده، کاهش داده است؛ او اخیراً به حمایت آمریکا از جنگ یمن سرانجام داده است.

دانیل سرور در پاسخ به این سوا ل که در چهار سال گذشته ترامپ وجهه آمریکا را در سازمان های بین المللی مخدوش نموده بر همین اساس بایدن چگونه می تواند این وجهه تخریب شده را بازسازی کند؟ گفت: بایدن بدنبال استفاده از سازمان های بین المللی است و نه ضربه زدن به آنها.

مشاور اسبق کاخ سفید با اشاره به امکان تعامل آمریکا با سازمان های بین المللی گفت: آمریکا مجدداً به سازمان بهداشت دنیای باز می شود و نقش پررنگ تری را در سازمان ملل، آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر نهادها و آژانس های بین المللی ایفا می نماید.

وی با این حال نسبت به تغییرات دولت بایدن تردید دارد و می گوید: در حال حاضر تغییرات بزرگی در مبارزه با کرونا در آمریکا، احیای اقتصاد، سیاست های مهاجرتی و حقوق شهروندی ایجاد شده که واقعی هستند، البته من انتظار تغییرات بیشتری را از سوی بایدن و دولت جدید دارم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 477

به "دولت بایدن تنها به دنبال ترمیم وجهه آمریکا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت بایدن تنها به دنبال ترمیم وجهه آمریکا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید