سلول میلوئید و شدت ابتلا به کرونا

به گزارش پری بلاگ، سلول های تی، بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند و نقش مهمی در محافظت از بدن در برابر عفونت های ویروسی مانند کووید-19 بر عهده دارند. آنالیز ها نشان داده است که سلول های سرکوبگر مشتق شده از میلوئید هنگام بروز بیماری های التهابی، افزایش می یابند.

سلول میلوئید و شدت ابتلا به کرونا

پژوهشگران سوئدی در آنالیز جدیدی دریافتند که گروهی از سلول های ایمنی بدن می توانند نقش مهمی در شدت بیماری کووید-19 داشته باشند. به نظر می رسد که تفاوت های فردی در نحوه واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به کروناویروس، بر شدت بیماری اثر می گذارند.

پژوهشگران موسسه کارولینسکا (Karolinska Institutet) در سوئد، طی آنالیز جدیدی نشان داده اند که بیماران مبتلا به نوع شدید کووید-19، سطح بالایی از یک نوع سلول ایمنی خاص موسوم به سلول های سرکوبگر مشتق شده از میلوئید (MDSC) را در بدن خود دارند. ممکن است که این پژوهش، درک بیشتری از نحوه تاثیر واکنش های ایمنی اولیه بر شدت بیماری ارائه دهد.

بیشتر افراد مبتلا به کووید-19، نشانه های خفیف تا متوسطی دارند و بدون احتیاج به بستری شدن در بیمارستان بهبود می یابند. با وجود این، کووید-19 در موارد شدید می تواند به نارسایی تنفسی یا حتی مرگ منجر گردد. هنوز مشخص نیست که چرا شدت بیماری در افراد متفاوت است.

سلول های تی، بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند و نقش مهمی در محافظت از بدن در برابر عفونت های ویروسی مانند کووید-19 بر عهده دارند. آنالیز ها نشان داده است که سلول های سرکوبگر مشتق شده از میلوئید هنگام بروز بیماری های التهابی، افزایش می یابند.

اثر مهارکننده این سلول ها بر فعالیت سلول های تی نیز اثبات شده است. در هر حال، نقش سلول های سرکوبگر مشتق شده از میلوئید در عفونت های تنفسی، تا حد زیادی ناشناخته است. از آنجا که سطح پایین سلول های تی، یکی از مشخصه های کووید-19 به شمار می رود، درک نقش سلول های سرکوبگر مشتق شده از میلوئید در بروز این بیماری، از اهمیت زیادی برخوردار است.

پژوهشگران در این پروژه، 147 بیمار مبتلا به کووید-19 خفیف تا کشنده را مورد آنالیز قرار دادند که به طور مکرر از خون و مجرای تنفسی آن ها نمونه گیری شده بود. سپس این افراد را با بیماران مبتلا به آنفلوانزا و افراد سالم مقایسه کردند.

سیستم ایمنی نامتعادل

نتایج این پژوهش نشان می دهند که سطح سلول های سرکوبگر مشتق شده از میلوئید در بیماران مبتلا به کووید-19 شدید در مقایسه با موارد خفیف و افراد سالم، به صورت قابل توجهی افزایش یافته است. بیماران مبتلا به کووید-19 نسبت به افراد سالم، سلول های تی کمتری را در خون خود داشتند و نشانه های از اختلال عملکرد را بروز دادند.

آنالیز ها نشان داد که سطح سلول های سرکوبگر مشتق شده از میلوئید در ابتدای دوره بیماری، نشان دهنده شدت بیماری در مراحل بعد است.

آنا اسمد سورنسن (Anna Smed Sörensen)، از پژوهشگران این پروژه گفت: نتایج این پژوهش، به افزایش درک ما در خصوص علت بروز کووید-19 شدید یاری می نماید و نقش مهمی در درک ارتباط میان سیستم ایمنی ذاتی که سلول های سرکوبگر مشتق شده از میلوئید را شامل می گردد با دستگاه ایمنی تطبیقی که سلول های تی را در بر دارد، ایفا می نماید. یک اتصال قوی بالینی نیز در این میان وجود دارد، زیرا شاید بتوان به صورت بالقوه از نتایج این پژوهش برای بیماری های شدید استفاده کرد.

یکی از محدودیت های این پژوهش، تعداد بیماران و مقدار ماده نمونه ای است که امکان جمع آوری آن وجود داشت، زیرا هر نمونه در حد کارایی آن مورد استفاده نهاده شد.

سورنسن ادامه داد: گام بعدی پژوهش ما، آنالیز بیشتر ارتباط میان قسمت های گوناگون سیستم ایمنی بدن مانند سلول های سرکوبگر مشتق شده از میلوئید، سلول های تی و پادتن ها است. این پژوهش، در Journal of Clinical Investigation به چاپ رسید.

منبع: فرادید
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 452

به "سلول میلوئید و شدت ابتلا به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلول میلوئید و شدت ابتلا به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید