صادرات محصولات دانش بنیان ایران و قزاقستان توسعه می یابد

به گزارش پری بلاگ، تفاهم نامه همکاری میان مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات اتاق ایران و اتاق مشترک بازرگانی ایران و قزاقستان در راستای توسعه صادرات محصولات دانش بنیان به امضا رسید.

صادرات محصولات دانش بنیان ایران و قزاقستان توسعه می یابد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، طی مراسمی تفاهم نامه همکاری میان مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات اتاق ایران و اتاق مشترک بازرگانی ایران و قزاقستان با هدف توسعه صادرات محصولات دانش بنیان و ارتباط صنعت با نخبگان به امضا رسید. ایجاد سالن نمایش کالا، ارائه خدمات مشاوره و بازاریابی، اعزام و پذیرش هیات های تجاری، رتبه بندی شرکت ها، برگزاری دوره های آموزشی، آنالیز بازار های هدف از مسائلی است که در این تفاهم نامه به آن ها پرداخته شده است.

در این مراسم مهدی مالی، سرپرست مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات اتاق ایران با بیان اینکه این تفاهم نامه که با هدف حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها منعقد می گردد، گفت: در پی رسیدن به الگویی مناسب هستیم تا بتوانیم مسائل مورد احتیاج کشور را در حوزه صادرات دانش بنیان مرتفع کنیم و در این راستا قطعا به تعامل با پارک های علم و فناوری احتیاج داریم تا بتوانیم از شرکت های دانش بنیان و نوآوری که محصول فراوری نموده و احتیاج به تجاری سازی محصول خود دارند، حمایت کنیم.

وی جامعه هدف برای صادرات محصولات دانش بنیان ایرانی را کشور های همسایه ای دانست که حتی با وجود تحریم ها می توان با آن ها ارتباط برقرار کرد و ادامه داد: اگر در این میان دست اندرکاران وزارت خارجه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با ما همراه باشند، می توانیم این مهم را محقق کنیم.

مالی اضافه نمود: حلقه گمشده در این میان برقراری تعامل و ارتباط مناطق با یکدیگر است. به این منظور برگزاری نمایشگاه هایی با همکاری اتاق های مشترک بازرگانی، همسو کردن کمیسیون های مختلف اتاق ایران و در ادامه شناسایی فرصت ها در قزاقستان برای بازرگانی در ایران از اقداماتی است که می تواند موثر باشد.

در ادامه این مراسم سحر بنکدارپور، دبیرکل مجمع تشکل های دانش بنیان نیز با بیان اینکه مرکز شتابدهی صادرات باید به عنوان حلقه واسط میان کسب وکار های سنتی و مدرن عمل کند، گفت: در این میان صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز همراه ما هستند و می توانیم از ظرفیت های موجود بهره ببریم.

وی با تاکید بر اینکه از حدود 6هزار شرکت دانش بنیانی که در صندوق نوآوری و شکوفایی به ثبت رسیده، نزدیک 200 شرکت قابلیت صادراتی دارند، خاطر نشان کرد: در صددیم با شناسایی این شرکت ها و حمایت از آن ها گام بزرگی در جهت صادرات محصولات دانش بنیان کشور برداریم. در این میان اقداماتی همچون ثبت برند بین المللی، برگزاری دوره های آموزشی، احتیاجسنجی در بازار هدف، برگزاری جلسات B 2 B و... از اقداماتی است که می تواند در دستور کار قرار گیرد.

امیر عابدی، رئیس اتاق مشترک ایران و قزاقستان نیز در مراسم انعقاد این تفاهم نامه با ابراز امیدواری از اینکه این اقدام منجر به ورود جریان نوآورانه به اتاق های مشترک بازرگانی گردد، گفت: مطالبات اقتصاد نوین بازآفرینی نظام کسب و کار است و بر ما ضروری است که با این نوآوری ها که در منطقه و دنیا در حال وقوع است، همسو شویم.

وی ادامه داد: باید متوجه باشیم که حتی اگر در ها هم بسته باشد، نوآوری و تکنولوژی از پنجره وارد می گردد. چنانچه اکنون شاهد آن هستیم که بسیاری از کسب وکار ها در بستر هوش مصنوعی تغییر نموده اند.

وی ادامه داد: این تفاهم نامه برای تسهیل فعالیت های فعالان بخش خصوصی در حوزه تجارت ضروری است، به شرطی که منجر به اقدامات اجرایی گردد. ضمن اینکه برگزاری دوره های آموزشی برای شرکت های نوآور و دانش بنیان در حوزه روابط خارجی و فعالیت های مالی موضوع مهمی است که باید به آن پرداخته گردد.

عابدی با بیان اینکه در این میان نقش واسطه گری باید به سلامت انجام گیرد؛ اعلام کرد: فراوریات شرکت های دانش بنیان و نوآور تکمیل کننده بخش صنعت هستند، اما باید موانع را به درستی شناسایی کنیم تا منجر به شتابدهی در راستای که نادرست است، نشویم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 667

به "صادرات محصولات دانش بنیان ایران و قزاقستان توسعه می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات محصولات دانش بنیان ایران و قزاقستان توسعه می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید