کاظمی: امروز سلامت روح و روان دانش آموز در معرض انواع آسیب واقع شده است

به گزارش پری بلاگ، تهران (پانا) - معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در مراسم افتتاحیه هفته بهداشت روان بر اهمیت پرداختن به موضوع بهداشت روان و کاستن از آسیب های اجتماعی در شرایط حساس کرونا و گسترش آموزش های مجازی تاکید نمود.

کاظمی: امروز سلامت روح و روان دانش آموز در معرض انواع آسیب واقع شده است

علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در مراسم افتتاحیه هفته بهداشت روان که صبح امروز یک شنبه 20 مهرماه 99 باحضور همکاران اداره کل امور تربیتی و مشاوره و مقابله با آسیب های اجتماعی در معاونت فرهنگی و پرورشی وزارتخانه برگزار و همزمان از شبکه شاد پخش شد درباره اهمیت موضوع بهداشت روان در جامعه و نظام آموزشی اظهار کرد: در شرایط حساس و پیچیده فعلی یکی از موضوعات مهم جامعه موضوع ارتقای بهداشت روان است که اقدامات خوبی هم در این زمینه در دستگاه تعلیم و تربیت کشور انجام شده است.

کاظمی اضافه نمود: نامگذاری هفته ای به نام بهداشت روان فرصتی است تا جامعه را متوجه اهمیت موضوع کنیم و برنامه ریزی وسیع و گسترده ای در این بخش داشته باشیم. یعنی ضمن اینکه برنامه های خود را مورد بازبینی قرار می دهیم، بتوانیم به سمت اقدامات مفید و موثر خیز برداریم.

به گزارش پانا، وی در این مراسم ادامه داد: در سطح مدارس هم از زمان شروع سال تحصیلی اقداماتی شروع شده که حتی بعضی از این اقدامات به همت مشاوران و مربیان تربیتی از فصل تابستان در حال اجراست و من طی بازدیدی که از 2 استان داشتم در جریان اقدامات نهاده شدم که به وزیر نیز منعکس شده است؛ لذا من از همکاران مان در استان ها خواهش می کنم ضمن محور قراردادن برنامه های وزارتخانه، برنامه های خلاقانه مبتنی بر اقتضائات استانی را در دستور کار قرار دهند زیرا این برنامه ها می تواند در این حوزه موثر باشد.

امروز سلامت روح و روان دانش آموز در معرض انواع آسیب نهاده شده است

وی با اشاره به همه گیری کرونا به عنوان شرایط پیچیده و سخت و بحرانی اظهار کرد: بحران کرونا سیستم آموزشی را با اختلال روبرو نموده و برنامه های پرورشی، که باعث آرامش بچه ها می شد و مهارت هایی از این طریق یاد می گرفتند، تحت الشعاع نهاده شد. یعنی دانش آموزان در شرایط فعلی از دو ناحیه در معرض آسیب هستند؛ یکی اینکه آموزش ها از کیفیت لازم و قانع کردن نماینده برخوردار نیست و دوم اینکه ارتباطات و رفت وآمدهایی که باعث کاهش فشار روانی می شد از دانش آموز گرفته شده است. بنابراین سلامت روح و روان او در معرض انواع آسیب نهاده شده است. در کنار همه این آسیب ها آسیب فضای مجازی هم به دلیل رواج آموزش های الکترونیکی بیشتر شده است.

معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش از شکوهی، مدیرکل امور تربیتی و مشاوره، و مصطفوی معاون ایشان خواست هرچه سریعتر نسبت به تدوین برنامه جامع اقدامات معاونت پرورشی و فرهنگی در پیشگیری از آسیب های فضای مجازی را پیگیری نمایند تا این برنامه به استان ها ابلاغ گردد وی اضافه نمود: این برنامه باید در 3 سطح برای دانش آموزان مقاطع ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم تهیه گردد. در این برنامه جامع آسیب های اجتماعی در هر مقطع استخراج و راه حل متناسب با آن ارائه می گردد.

وی پیشنهاد کرد از ایده و یاری فکری نخبگان فضای مجازی و مشاوره در تدوین این برنامه استفاده گردد.

اگر افراد از سلامت روانی برخوردار نباشند جامعه نمی تواند در راستا توسعه گام بردارد

کاظمی اظهار داشت: سلامت روانی زیربنای سلامت جسمی و زیربنای توسعه فردی و اجتماعی است. اگر افراد جامعه از سلامت روانی برخوردار نباشند جامعه نمی تواند در راستا توسعه گام بردارد؛ لذا ماموریت ما در حوزه مشاوره و آسیب ها به شدت سنگین است. بحران کرونا باعث شده است اولویت های ما در آموزش و پرورش تغییر کند لذا استراتژی ها و برنامه های مان نیز متفاوت خواهد بود.

وی درباره مهم ترین ماموریت های حوزه آسیب های اجتماعی گفت: شناخت جامعه مخاطب و شیوه های رویارویی با آسیب هایی که این جامعه را تهدید می نماید یکی از ماموریت های مهم ماست. ماموریت دوم ما تبلیغ و ترویج و ارتقای صندلی این حوزه در آموزش و پرورش است که باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در ادامه به مداخلات ضروری در حوزه مخاطبان دستگاه تعلیم و تربیت کشور اشاره نمود و گفت: آمار و ارقام حاصل از غربالگری های موجود و طرح نماد و .. نشان می دهد بین یک تا 3 درصد از دانش آموزان نیازمند مداخله در حوزه آسیب های اجتماعی هستند. در کنار برنامه های ملی، این 3 ماموریت باید نقشه راه ما را تعیین کند و نتایج و دستاوردهای آن باید ارائه گردد. جامعه مخاطب ما از سه گروه تشکیل شده: جمعیت 15 میلیونی دانش آموزان، جمعیت 30 میلیونی اولیا و جامعه یک میلیون نفری معلمان که ما برای مدیریت این 3 حوزه نیازمند یاری همه عوامل اجرایی در کشور هستیم.

سال جاری همه برنامه ها در فضای مجازی اجرا می گردد

وی از همه مشاوران مدارس و هسته های مشاوره خواست ارتباط کامل خود را با دانش آموزان، اولیای آنها و معلمان حفظ نمایند و برنامه جامعی برای هر سه گروه داشته باشند.

کاظمی در این نشست بر تداوم همه برنامه های حوزه پرورشی به وسیله فضای مجازی تاکید نمود و گفت: سال جاری همه برنامه ها در فضای مجازی اجرا می گردد و توسعه داده خواهد شد. لذا هیچ برنامه ای تعطیل نمی گردد. همین هفته سه شنبه مراسم اختتامیه مجلس دانش آموزی را برگزار می کنیم. انتخابات شوراهای دانش آموزی هم باید با جدیت دنبال گردد. از هفته آینده شخصا به مدارس زنگ می زنم و درباره طرح یاریگران زندگی در آن مدرسه سوال خواهم کرد.

معاون وزیر از دو بسته تحولی به عنوان مهم ترین برنامه های حوزه مشاوره نام برد و گفت: بسته تحولی نماد و کانون یاریگران زندگی دو بسته تحولی مهم هستند که من از هفته آینده شخصا بر اجرای آنها نظارت خواهم کرد. من از هفته آینده به مدارس زنگ میزنم و درباره این برنامه ها خصوصا کانون یاریگران زندگی سوال می کنم چون بستر اجرای این طرح به صورت صد درصد در مدارس کشور است.

وی اضافه نمود: بسته ویژه ارتقای خدمات مشاوره ای در بحران کرونا جمع بندی و ارائه شد که 4 فعالیت مهم دارد. نخست طرح صدای مشاور است. دوم پیغام مشاور است و باید کانال هایی طراحی گردد و مشاوران پیغام های صوتی و متنی و کلیپ های تهیه شده را در آن بارگذاری نمایند. سوم طرح همدل است که بر ارتباط برنامه ریزی شده و منظم فرد به فرد با دانش آموز و اولیای دانش آموز تاکید دارد. چهارم نیز استفاده از ظرفیت شبکه های استانی است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 247

به "کاظمی: امروز سلامت روح و روان دانش آموز در معرض انواع آسیب واقع شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاظمی: امروز سلامت روح و روان دانش آموز در معرض انواع آسیب واقع شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید